| Alina201 a întrebat:

cine poate sa imi zica si mie cum sunt facute jocurile astea mai mari, cu grafica mare, cerinte mari, etc... In ce limbaj de programare sunt facute? C/C++, Java. Sau nu sunt facute intr-un limbaj de programare?

Răspuns Câştigător
| qazwsxedcrfv a răspuns:

Sunt engine-uri grafice (in general scrise intr-un limbaj low-level precum e C-ul si C++). Engine-ul odata scris este refolosit la mai multe jocuri. Un engine din acesta popular se numeste Unity. Il poti downloada si daca esti pasionat poti face chiar tu niste joculete.

4 răspunsuri:
| Emanuel2k14 a răspuns:

Sunt facute in Motoare de Gaming sa le zic asa sa le intelegi tu. Fiecare are motorul sau.(gameengine-ul sau) Nici decum c++, alea sunt depasite Pt gamingul din ziua de azi, iar modelele sunt facute cu photosopt si alte programe gen cinema4d sau ac3... In fine sper ca ai inteles ideea.

| kiddoeraxus a răspuns (pentru Emanuel2k14):

Motoarele alea de care zici tu tin de partea grafica ( Graphic Engine ), dar fiecare joc are propiul lui limbaj de creare, mi se pare ca doar pentru executabil si instalator ( fisiere.exe) sunt facute in C/C++.

| ionut4chat a răspuns:

Unele sunt creeate prin JavaOracle, sau Gaming, dar jocurile micute sunt creeate cu programe simple
ex:
http://game-editor.com/Main_Page
sau "Software Rockstar" pentru ceva ca si "GTA" www.garagegames.com
SuccesS!

Răspuns utilizator avertizat