| Cremvuștel a întrebat:

Cine stie de ce imi apare o fereastra cu:
"Program Compatibility Assistant
This program is blocked due to compatibility issues
Check online to see if solutions are available from the Microsoft website. If solutions are found, Windows will automatically display a website that lists steps you can take.
Program: Virtual PC 2007
Publisher: Microsoft
Location: C:\Program Files (x86)\Microsoft Virtual PC\Virtual PC.exe
Virtual PC is not supported on this version of Windows. For more information, contact Microsoft." cand vreau sa deschid Virtual PC 2007?
Cand l-am instalat cam acum o luna mergea bine, l-am dezinstalat atunci iar acum l-am instalat din nou, si asta-mi apare, fara sa fi reinstalat windowsul sau schimbat pc-ul de atunci.
De la ce poate fi si cum se poate rezolva problema?
Multumesc anticipat big grin

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Da.urmele programului vor rămâine în registrul windows-ului, în program files și în applications data din user și din all users(acces doar cu logare ca superadministrator sau de pe o distro linux).

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Încearcă să rulezi Virtual PC în Windows xp mode.Se poate schimba asta daca dai clik dreapta și apoi proprieties și acolo la compatibility ar trebui să ai și modul de Windows xp.Așa ar trebui să ruleze.Succes

| Cremvuștel explică (pentru DeyCj):

Așa aș fi făcut, însă dacă nu mi-ai citit și cealaltă întrebare pe care-am pus-o, află că și la Windows XP Mode am o problemă (cu integration features) sad
Și pe-aia nu prea știu cum s-o rezolv.

| tr3ig a răspuns:

Cand l-ai dezinstalat nu s-a sters tot iar la reinstalarea s-a rescris peste fisierele vechi din sistem, iar din cauza unui eventual update ii da conflict pe ceva si de asta iti apare eroarea asta. daca nu vrei sa refaci winu, cauta-i absolut toate fisierele si registrele si stergele (daca stii cum se numesc toate) si iti va merge dupa

| Cremvuștel explică (pentru tr3ig):

Salut, crezi ca daca deschid my computer, dau search si scriu "virtual pc" si sterg tot ce gaseste, mai e posibil sa mai fi ramas cv?

| tr3ig a răspuns (pentru Cremvuștel):

Se intampla exact ce zice lupu iti raman fisiere peste tot prin calculator pe care nu stiu cum le cheama si nu poti sa le stergi pe toate, bafta la formatat big grin

| DeyCj a răspuns (pentru Cremvuștel):

Da.urmele programului vor rămâine în registrul windows-ului, în program files și în applications data din user și din all users(acces doar cu logare ca superadministrator sau de pe o distro linux).

| fasole1 a răspuns:

Daca vreo data nu esti sigur daca sa descarci ceva sau antivirusul zice ceva dai restart pc-ului intra in safe mode or safe XP si de acolo este mai sigur sa navighezi ( in loc de start normal folosind cursoarele alegi start in safe mode. Bafta!

| Cremvuștel explică:

Problema rezolvata. Cu ajutorul staff-ului tehnic Microsoft, care mi-a spus ca nu am voie sa am instalat si Windows Virtual PC si Microsoft Virtual PC 2007 in acelasi timp, ceea ce eu facusem, si implicit cum sa dezinstalez una din ele.
Pont: Locul cel mai bun pentru a afla un raspuns este acolo unde este si Sursa (in cazul meu Microsoft)
Toate cele bune, bye.