| ggooggllee a întrebat:

Hey TPU, decurand cei de la RDS mi-au pus "fibra optica"(mi-au schimbat modemul, etc...) Problema mea este ca acum trebuie sa reformatez routerul( Belkin, respectiv G), ca sa mearga prin Wi-Fi laptop-ul tableta, telefonul, etc.
Vreau un raspuns cat mai concret. FUNDA pentru cel mai bunwinking

Răspuns Câştigător
| vatco a răspuns:

Pai ce nu ti-a mers. spune-mi ce eroare ti-a dat sau ce problema ai..ai putu intra in interfata routerului?

2 răspunsuri:
| vatco a răspuns:

Pai dupa ce conectezi modemul la router(la router conectezi la wan) trebuie sa accesezi interfata routerului (asta daca modemul este deja setat adica username si parola sunt deja setate pe modem), interfata routerului o accesezi intrand in browser si introduci adresa 192.168.1.1 sau 192.168.0.1(daca s-au mai facut modificari la router poti afla adresa routerului conectand routerul la un pc, deschizi comand prompt si scrii ipconfig/all si o sa ai la ethernet adapter gatteway adress) dupa ce intri in interfata introduci user admin si parola admin intri la wan si setezi pe dhcp. intri la wifi si setezi si acolo o parola, un nume si cam atat.

| ggooggllee explică (pentru vatco):

Nu mi-a mers

| vatco a răspuns (pentru ggooggllee):

Pai ce nu ti-a mers. spune-mi ce eroare ti-a dat sau ce problema ai..ai putu intra in interfata routerului?