| Zenzen a întrebat:

friends! Nu pot activa tastatura laptop-ului, merge doar ce usb, cea a laptopului scrie literele anapoda, astept pareri, dau funda, daca imi aratati cum se da funda, multumesc...

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca literele nu corespund la cele scrise pe taste, pot fi doua motive:
1. Tastatura este configurata (din program) pentru o alta limba decat cele scrise pe butoane
2. Tastatura este defecta (majoritatea tastelor apasate "produc" alt caracter pe ecran.

In primul caz, se intra in Control Panel - configurarea limbii si se seteaza limba corespunzatoare butoanelor sau una apropiata SAU etichetarea /inscriptionarea literelor reale pe taste.

In al doilea caz, tastatura este defecta. Este posibil sa fie doar o singura tasta lipita (se apasa repetat pana la revenire) dar schimbarea completa este solutia ceea mai sigura.

| Zenzen explică (pentru Bula):

Nu are legatura cu conf. limbii, am pus o tastatura complet utilata cu leduri, a mers brici pana sa pun o tastatura usb, ca mai apoi sa imi inverseze tastele

| Zenzen explică (pentru Bula):

Am incercat toate raspunsurile. Cel mai potrivit raspuns. Multumesc Expert TPU.

14 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Bula are dreptate. Nu ai treaba cu drivere pentru tastatura. Nu exista asa ceva. Nu in sensul ca fara ele nu ar merge. Ori e configurat in alta limba gen rusa, japoneza etc., ori e defecta.

| Zenzen explică (pentru Gizăz):

Nu are legatura cu conf. limbii, am pus o tastatura complet utilata cu leduri, laptopul este nou nout, un noutbook portabil pentru serviciu si acasa, cu el imi fac actele, gestiuni etc, a mers brici pana sa pun o tastatura usb, ca mai apoi sa imi inverseze tastele

| Bula a răspuns (pentru Zenzen):

Intai trebuie delimitat daca tastatura fizica este sau nu buna.

Testeaza tastatura cu un sistem de operare separat, nu cu cel actual.
Daca si asa face acelasi fenomen, atunci tastatura are problema.
Daca merge, atunci sistemul de operare pe care-l folosesti este dereglat.

| Lioana a răspuns:

Ce litere se scriu anapoda? Y in loc de Z și invers?
Daca iti setezi limba engleza la tastatura ar trebui sa se potriveasca caracterele de pe taste cu cele tastate.

| Zenzen explică (pentru Lioana):

Majoritatea, stiu ca trebuie scot tastatura usb si sa apas doua sau trei taste impreuna Fn si numai stiu care

| Lioana a răspuns (pentru Zenzen):

Eu altceva te-am întrebat.
Nu am înțeles ce vrei sa faci cu combinația aceea de taste.

| Zenzen explică (pentru Lioana):

Nu y sau Z, n-are legatura cu limba, pur si simplu scrie anapoda literele...

| MihaiNicu23 a răspuns:

In cazul in care nu ai un cd cu drivere pentru tastatura, incearca sa cauti pe google.ro driver pentru laptop-ul/ calculaatorul tau- driver pentru tastatura.

| Zenzen explică (pentru MihaiNicu23):

Multumesc, incerc si varianta ta

| Zenzen explică (pentru MihaiNicu23):

Perfect, dar, la ce ma ajuta, am inteles ca ar fi ceva combinatii care reactiveaza tastatura...

| roanunt a răspuns:

Posibil sa ai un CD de instalare al driverelor tastaturii. Incearca sa il folosesti.

| Zenzen explică (pentru roanunt):

N-are loc de cd laughing)