| TrendyHedgehog a întrebat:

Imi puteti explica ce este o tableta grafica? Si la ce se foloseste? Mersi mult! ^___^

4 răspunsuri:
| Petrica44 a răspuns:

O tabletă grafică este un dispozitiv periferic de intrare care permite introducerea imaginilor desenate manual asemenea celor realizate cu un instrument de scris pe hartie. Aceste tablrete pot fi folosite pentru a introduce date cum ar fi semnaturile de mana. Totodata pot fi folosite pentru a inregistra o imagine de pe o bucata de hartie atasata suprafetei tabletei. Capturarea datelor in acest fel se realizeaza prin desenarea conturului/ marginilor imaginii si se numeste digitalizare.

O tableta grafica ( denumita si pen pad sau suprafata de digitalizare ) este alcatuita dintr-o suprafata pe care utilizatorul poate " desena " sau sa contureze o imagine cu un stylus, un instrument similar unui pix special conceput pentru acest aparat. Imaginea nu apare in general pe suprafata tabletei ci pe monitorul calculatorului. Unele tablete vin cu functionalitatea secundara de a se comporta ca un ecran tactil in loc de monitorul calculatorului, interactionand cu stylus-ul. Alte tablete au functia de a inlocui functia mouse-ului devenind un dispozitiv primar de selectare si navigare pentru calculator.

| Petrica44 a răspuns:

De cand au aparut tabletele?
Se ia un laptop, se doteaza cu touch screen si i se scoate tastatura!
Iata tableta, aceste dispozitive vin pe o nisa de piata intre smartphone si laptop-netbook, laptop-ul este prea mare si prea incomod iar smartphone-ul este prea mic si prea scump.
Multi posesori de smartphone-uri isi folosesc functia de telefon destul de rar, la asta s-au gandit si cei de la Apple cand au realizat Ipad-ul, bineinteles s-au gandit si la bani…, mai ales la bani…
Dupa Ipad a venit Galaxy Tab-ul de la Samsung, acesta a rupt piata, s-au vandut incredibil de bine cu toate ca erau ceva cam scumpe. Cu ochii pr Galaxy Tab, producatorii mici din China au simtit potentialul acestei tablete si au decis sa o faca mai ieftina, bineinteles ca sa vanda-n draci.
Tabletele ieftine pot fi o afacere buna dar si o teapa de toata frumusetea, mai jos va dau cateva tip-uri pentru shoping.
1. Display-ul trebuie sa fie NEAPARAT Capacitiv, nu rezistiv.
2. Rezolutia sa fie peste sau macar egala cu WVGA, adica 800×480, asta daca vreti Flash, cine nu vrea?
3. Procesorul sa fie peste 800 Mhz, pentru ca sistemul sa se miste decent si sa aveti suport Flash.
4. Ecranul sa fie acoperit cu sticla organica rezistenta la zgarieturi, Gorilla Glass este excelenta (Galaxy Tab, Dell Streak, Motorola Zoom, HTC Flyer, etc)
5. Acumulatorul sa fie decent, sa va ofere macar 6 ore de navigare.
6. Grafica sa fie accelerata hardware, Nvidia Tegra este o alegere buna.
7. Memoria ram macar 512, mai mult este mai bine.
8. Nand ROM macar 512 pentru acomodarea unor build-uri rom after market mai dotate sau a unor upgrade-uri viitoare.
9. Pentru o mobilitate maxima tableta trebuie sa aiba placa de retea HSDPA/3G/Edge, 3G-ul (net mobil prin reteaua Orange, Vodafone, Cosmote) este indispensabil, nu uitati ca vorbim despre o tableta care traieste pe internet.
10. Camera de minim 5 MP foto si video de minim 640×480.
11. Camera frontala pentru sesiuni de video chat.
12. Android este cel mai bun sistem pentru tablete, versiunea 2.2 este minim, daca nu este disponibila pe aparat, verificati pe site-ul producatorului pentru upgrade.
13. Pentru amatorii de customizare, verificati daca exista forum deschis pe xda-developers cu dispozitivul pe care- doriti.
14. Fiti atenti la materiale, o tableta de calitate trebuie sa fie confortabila la utilizare si sa-si pastreze culoarea si forma in timp, plasticul de calitate se cunoaste, asa ca fiti atenti.
15. GPS-ul trebuie sa aiba suport pentru a-gps pentru o localizare mai rapida.
Merita tabletele?
Studiu de caz:
Un telefon super dotat costa intre 2000 si 3000 de lei (Iphone, Galaxy S 2, HTC Sensation).
Daca cumparam un telefon bun cu autonomie mare (Nokia E52) + (galaxy tab P1010) tableta pentru navigare vom ajunge tot la pretul unui super telefon, poate chiar mai putin, trebuie sa tinem cont ca nu am facut compromisuri, telefonul este super si tableta si mai si.
Eu zic ca merita!

| TrendyHedgehog explică (pentru Petrica44):

De pe wikipedia puteam sa iau si eu. Vreau sa imi explici sa inteleg si eu daca se poate straight face

| Petrica44 a răspuns (pentru TrendyHedgehog):

Arunca-ti o privire aici:http://www.go4it.ro/laptopuri/tablete-manualul-incepatorului-8273089/
p.s. asta am gasit, asta ti-am trimis!