| rossonero593 a întrebat:

Hey TPU'istilor :)) :)
Detin un Lenovo G580 cu procesor Intel® CoreTM i3 2348M 2. 30GHz, 4GB, 500GB, nVidia GeForce 610M 1GB ( http://www.emag.ro/......E1L9NBBBM/ - aici sunt toate specificatiile) si as fi dorit sa-i fac perioada asta cateva upgrade'uri :)
Am insa niste nelamuriri.
1. Sa zicem ca in loc de 4 GB Ram imi doresc 8. Va trebui sa-mi cumpar 8 gb ram si ii voi inlocui cu cei 4 din notebook sau va trebui doar sa mai cumpar 4 si ii voi atasa langa ceilalti 4 (asta daca e posibil)?
2. Se pare ca am o placa video dedicata, deci posibil sa poate fi inlocuita. Se poate totusi? Si daca da, cu ce fel de tip, cum, etc. (va rog, detalii)

Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

1. Pentru RAM mai cumperi 4GB de Ram pentru ca ai un slot liber pe placa de baza

2. Pentru placa video! Aici multa lume face CONFUZIE! Ai memorie dedicata ceea ce inseamna ca nu folosesti memorie din memoria RAM si asta nu inseamna ca placa video este dedicata. Tu ai o placa video integrata (CHIPSET) cu memorie dedicata. Nu se poate inlocui decat placa de baza cu totul care contine si placa video. Ca idee o placa de baza aproximativ la fel te costa cca 350-400 euro. In principiu, trebuie sa ai o placa video dedicata detasabila ca sa o poti upgrada.

Bafta!

| rossonero593 explică (pentru neluL):

Multumesc mult. Deci nu are rost sa ma complic cu placa video ca e anapoda.
Legat de RAMi, ce parere ai...Are rost sa mai bag 4 GB? Se simte diferenta? (de mentionat ca folosesc laptopul foarte mult si pentru jocuri). O sa-i recunoasca sistemul automat pe toti 8? Nu va fi nevoie de o reinstalare a sistemului de operare? (win 7 professional 64 bit)

| neluL a răspuns (pentru rossonero593):

Diferenta mare nu se simte! Sunt de ajuns si aia 4 care ii ai. Sistemul de operare o sa-i recunoasca pe toti 8 GB fara probleme. Nu trebuie sa faci reinstalare.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ca sa simti ca ceva se schimba poti pune inca 4 Gb ram si un SSD si dupa sa vezi ca o sa se vada diferenta.SSD este solid state drive adica un hard fara disc cu o viteza de 100 de ori mai rapid decit ce ai tu.Asta e cam tot ce poti pune sa simti vizibil ceva la acel laptop.Si chiar daca pui ram tot se simte ca se misca mai bine.SSD-ul ala de ai bani poti sa pui pentru ca il poti folosi dupa la orice calculator de cumperi mai tirziu altu.Cel mai bun ar fi un Samsung SSD.Video din descriere nu specifica ca ar fi detasabila deci este lipita, sudata pe placa de baza ca si procesorul, asa ca nu le poti schimba si nici nu cred ca ar fi fost cazul.Dedicata cum zicea cineva inseamna ca video ala foloseste acea memorie carei este doar lui dedicata.Restu cind vrei sa schimbi se spune detasabila.Lasa ca e f bine asa cum ai luat laptopul asta pentru ca asa este bun.Eu nu as lua un laptop in care se poate schimba placa video si procesorul, pentru ca nu mai este la fel de stabil dupa cei faci upgrade.Cel putin asa am citit pe aici la cei care fac asta. Iara laptopuri cu video detasabila si procesor la fel doar in Romania am auzit asa ceva.Cine stie ce stifturi or fi.Si apoi eu nu maicumpar nimic din Romania cind e sa iau un calculator sau telefon.Intru pe america si acolo dau comanda si iau ceva orginal, bun si ieftin.Astea sint detalii. Uite intra tu la ce brand vrei de calculatoare si sa imi spui daca gasesti un asa laptop cu procesor sau video detasabil in SUA. Daca intrebi ca au si chat online se uita aia la tine ca la urs cind aud.Asta ce am spus e asa ceva sa ai idee.Laptopul asta in SUA costa cam 3-4 sute de dolari si tu ai dat cam 6 sute pe el.Dar asta e acum.De altadata sa stii ca orice brand vinde si online, unde poti da comanda sa iti puna si altceva decit are laptopul pe el atunci cind il vezi.Deci ai posibilitatea sa alegi tu procesorul si video.Macar asa pe viitor sa stii, daca esti curios.