| EmiliaSd88 a întrebat:

La descrierea laptopului meu scrie ca are frecventa procesorului de 2.6 GHz si frecventa maxima de 4.5 GHz. De ce nici cand e pe turbo, nu trece de 2. 6GHz? L-am folosit la randarea unei animatii si imi arata ca functioneaza la 100% din cei 2. 6GHz. Imi puteti explica va rog cum functioneaza si daca se poate schimba ceva din setari pentru a ajunge la maxim? (Asus- windows 10)

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hey

Daca dai la Power Options - Advanced power settings - Processor power management

Ce scrie acolo? Este valoarea 0?

| NLS a răspuns:

Descarca și instalează CPU-Z, și vezi ce valoare apare la frecventa în timp ce randezi.

Daca e doar 2. 6GHz, înseamnă că nu e activat modul Turbo din BIOS.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi in bios daca e totul pornit. Si foloseste un soft bun sa vezi ca face turbo. Poate e caldura prea mare si de-aia