| Skarr a întrebat:

Daca fac upgrade la procesorul laptopului de la un Intel fara turbo boost la unul cu turbo boost o sa mearga la frecventa maxima? Adica o sa mearga boostul sau o sa ramana la frecventa stock? Ca practic e aceeasi placa de baza deci nu vad de ce nu ar merge. Dar am auzit ca unii au patit.

8 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Cred ca te mananca pielea... BINE
sunt putine sanse sa faci VREODATA upgrade la un procesor de laptop, de la faptul ca mai nou sunt lipite si iti trebuie scula speciala care costa 10mii de eu ca sa il schimbi, pana la faptul ca placa de baza e facuta special pentru proc-ul ala (NU se asteapta la upgrade... DELOC) pana la simpla racire, cand pui un proc mai tare, racirea limitata a unui laptop gandit pentru un procesor mai slab sa nu mearga

eu lucrez in IT, am facut si service de calculatoare ani de zile si O SINGURA DATA in viata am facut upgrade la un proc de laptop, DOAR o singura data, insa proc-ul nu era lipit iar proc-ul l-am luat de la un laptop IDENTIC, dar alta versiune de proc (versiune mai scumpa) si la care era stricat altceva

| Skarr explică (pentru Zuzu1991):

Da știu și eu că de obicei nu merge schimbat. Laptop ul meu e mai vechi și e unul dintre putinele la care poți să schimbi procesorul
Și există laptop uri din același model cu procesorul asta. Eu îl am pe cel mai slab.

| Skarr explică (pentru Zuzu1991):

O să meargă turbo boost sau nu?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Skarr):

Nu am nici cea mai vaga idee vaga, nu stiu intim turbo boost, dar e posibil sa depinda de capabilitati ale placii de baza/drivere care s-ar putea sa nu aiba pentru ca nu se asteapta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu trebuie sa ai sursa buna

| Skarr explică (pentru anonim_4396):

Adica incarcator? Incarcatorul duce cu vreo 20w mai mult decat cere procesorul. Am zis ca ajunge.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Da o sa mearga daca placa de baza suporta, oricum deranjul e inutil pentru ce castigi frecventa reala conteaza nu cea de over

| Skarr explică (pentru LasleaIoan1972):

Pai teoretic la un laptop cu procesorul asta vine cu turbo boost direct si cand il folosesti ar trebui sa se duca singur in 3. 6GHz. Dar nu stiu daca o sa fie la fel cand schimb procesorul. Si da conteaza pentru ca diferenta e de 1GHz. O sa faca ceva diferenta mare