| balu a întrebat:

o eu am o sursa de 350 W, si daca cumpar una mai buna si de 500 W o sa scada putin temperatura pcului?

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Singurul motiv pentru care ai avea nevoie de 500W e daca ai prea multe unitati hardware si puterea sursei e insuficienta ca sa le alimenteze pe toate. Temperatura e dependenta de tipul de cooler pe care il ai pe componente si viteza lui de rotatie. Daca vrei sa scazi temperatura, schimba coolerul.

| ΔH a răspuns:

Nu, nu are treaba una cu alta.
Fiecare componenta isi ia atat curent cat are nevoie.
Daca ai o sursa de 200W si o schimbi cu una de 600W asta nu inseamna ca-n procesor de exemplu va intra de 3 ori mai mult curent (asa cum scria Speedy), deoarece s-ar arde procesorul, e logic, nu? happy

| Speedy_4296 a răspuns:

Sall,pai daca cumperi o sursa mai puternica.da o sa aiba mai multa putere sa dea la componentele pc-ului si o sa scada si temperatura putin pentru ca nu le soliciti atata pentru ca daca ai sursa mai puternica are de unde sa consume mai mult. ceva de genu nu stiu cum sa iti explichappy... fundabig grin?