| Gaby405 a întrebat:

Recent am încerat să schimb Android-ul unui Huawei Y6 (2015). Tot ce am reușit însă a fost să-l blochez în FastBoot. Când îl deschid prima dată îmi arată "Boot image verify failed!". Nu pot intra în recovery, nu-i pot instala un custom recovery deoarece PC-ul nu-l detectează (când îl conectez se aude imediat sunetul de conectare eșuată). Niște sugestii vă rog? Menționez că Bootloader-ul este "Unlocked".
FUNDĂ!

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa incarci un firmware original, plasat pe card-ul de memorie.

| Gaby405 explică (pentru Bula):

Păi și cum îl instalez atâta timp cât nu am recovery? Mai există și altă variantă?

| Bula a răspuns (pentru Gaby405):

Faci instalare completa.
Recovery inseamna sa pui inapoi starea salvata cum a venit din fabrica.
Sa instalezi firmware inseamna sa pui intregul soft din nou.

| Gaby405 explică (pentru Bula):

Ok, cum pot face asta? Laptop-ul nu-l vede, eu la asta ma refeream

| Gaby405 explică (pentru Gaby405):

De cand nu mai are Recovery-ul, laptopul nu-l vede. Programul cu care voiam sa-i intaleaz Recovery-ul nu-l vede (nu mai stiu exact cum se numea), nici macar Windows-ul nu inregistreaza vreun dispozitiv conectat

| Bula a răspuns (pentru Gaby405):

Cauti firmware-ul modelului tau, il copiezi pe un sd-card gol, formatat (FAT32).
Opresti complet telefonul (din butonul de pornire /oprire.
Dupa ce bagi card-ul SD, pornesti telefonul si va incarca soft-ul.

Atentie!
1. incarca DOAR firmware original!
2. Ai grija ca bateria sa fie complet incarcata si tine telefonul la incarcat in tot timpul operatiei!

Daca nu gasesti firmware pentru telefonul tau sau incarcarea esueaza, atunci du-ti telefonul la un service autorizat de producator, pentru resoftare!

| Gaby405 explică (pentru Bula):

Si ai vreo idee unde l-as putea gasi? Pentru ca l-am tot cautat si nu l-am gasit

| Bula a răspuns (pentru Gaby405):

Pe internet, eventual de la producator sau la service-uri (mai ales la cele acreditate de ei).
Du-ti telefonul la cateva service-uri si poate iti rezolva ei problema (resoftarea).

| abcddcba a răspuns:

Daca tu nu ai update valabil pentru software, nu ai cum sa schimbi androidul. Este pur si simplu imposibil.

| DumitruDaniel a răspuns:

Intră în modul recovery,downloadeaza un firmware original, și instalează de pe card, asta e singura soluție, daca telefonul nu își primea singur actualizarea de software, atunci ai gresit încercând să-l schimbi singur.

| Gaby405 explică (pentru DumitruDaniel):

După cum am specificat și în întrebare, nu pot intra în recovery deoarece nu mai are. Nu-i pot instala niciun recovery deoarece calculatorul nu-l vede (are toate driverele instalate)