| Myhay619 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o memorie ram,dar nu stiu ce fel de memorie am,DDR1, 2 sau 3? Cum aflu? Stiu ca am 2.66 GHz, cum aflu cati MHz am? Daca puteti sa imi dati si un site de unde sa cumpar o placa care sa mearga cu a mea.

9 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Scoti capacul lateral, si te uiti pe o placuta sa vezi daca e ddr1, 2 sau 3

| cristimihailov a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi cu calculatorul la un magazin si sa intrebi.

E mai complicat un pic cu memoria, in sensul ca trebuie acordata si de model si de imprastierea pe retea.

Poate, cea mai buna optiune, este sa deschizi sa te uiti la cartea de placa de baza. aColo vor specifica si chestia asta.

| al3xander a răspuns:

Foloseste programul asta http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
in tabul "Memory" iti afiseaza cata memorie RAM totala ai si ce model. in "SPD" iti afiseaza detalii despre fiecare placuta RAM (daca ai mai mult de una).

| Myhay619 explică (pentru al3xander):

Nu merge programul...

| al3xander a răspuns (pentru Myhay619):

Posibil ca ai luat versiunea x64 si tu ai calculator x86. downloadeaza http://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/1.69-en.zip deschide arhiva si incearca sa executi prima data unul si dupa celalalt sa vezi care merge.

| LDCCristi a răspuns (pentru al3xander):

Odata ce nu are windows 68 bits si are 86 bits la mintea cocosului ca are ddr3.

| al3xander a răspuns (pentru LDCCristi):

Offf Doamne! prietene, windows 68 bits?!?!?! si ce treaba are arhitectura windows-ului cu ce tip de memorie RAM are?

| LDCCristi a răspuns (pentru al3xander):

Arata-mi un PC de 4 gb ram cu windows 64 bits ddr2!
Prietene unde ai vazut tu ca cineva sa bage bani in ddr2! sau un ddr1! la mintea cocosului ca baiatu ala are ddr3 sau PC3 cum scrie pe ram...Tu daca ti-ai cumpara piese sa il faci mai bun ai cumpara ddr2 de 1333 mhz?

| al3xander a răspuns (pentru LDCCristi):

Ce treaba are? pot sa am 4GB DDR3 sau DDR2 cu windows 8 x64 sau cu windows xp x86, nu RAM-ul depinde ci procesorul si acum cam toate procesoarele suporta x64. singura problema este ca pe x86 suporta maxim 3-3, 5GB de RAM, chiar daca ai mai mult nu ii poti folosi (pe windows-urile pentru servere se poate aloca mai mult cu "PAE").
PS: eu am 4GB DDR2 si windows 7 x64