| ROBBYSHOW a întrebat:

Vreau sa îmi cumpar un macbook la mâna a doua si vreau sa știi ce ar trebui sa verific Inafara de sunet toucpad taste etc.Niste lucruri mai importante care ar trebui verificate.am avut numai Windows si vreau sa trec pe os x.DAU FUNDA MAREhappy.

2 răspunsuri:
| nutuxcristian a răspuns:

Salut.
1. In primul rand, uita-te sa aiba MAC OS X pe el, nu Windows; exista posibilitatea sa aiba Windows, prin Boot Camp, dar asta e un alt subiect.
2. Vezi sa nu aibe iCloud daca are sistemul MAC OS X LION (10.7) sau versiuni ulterioare, adica de la 10.7 in sus.
3. Vezi sa mearga incarcatorul
4. Ai grija sa nu aibe probleme cu luminozitatea, pentru ca MacBook-urile au ecranul lucios, si daca nu merge bine luminozitatea, o sa te cam chiorasti.
5. Daca e un MacBook vechi, vezi sa nu aibe instalat "pe sub mana" un sistem pe care nu il suporta in mod normal, la software update, adica daca ultima versiune pentru el este 10.8, sa nu aibe 10.10 ca o sa mearga foooarte greu, si vei fi dezamagit de performantele Apple
Tot ce ti-am spus, este din experienta mea cu MacBook-urile (in special punctul nr. 5). Eu nu am luat unul second-hand, dar asa, ca fapt divers. Apropo, sa aiba neaparat incarcator, pentru ca unul nou poate ajunge sa coste si pana in 450 lei.

| ROBBYSHOW explică (pentru nutuxcristian):

K3njy sa Intelg ca daca are os x 10.6 nu îmi fac griji sa aibă iCloud pot sa ii fac update la 10.7 spre exemplu dar daca are 10.7 trebuie sa fiu atent daca are iCloud si asta de unde o pot verifica, unde trebuie sa intru? Mersi.