| VeroniMichy a întrebat:

Hi.
Am un amd phantom ii x6 1090t și vreau să știu daca e bun la ceva, nu am pretenți de gaming, vreau doar sa stiu daca duce cat de cat Windows 10 si poate un csgo sau Minecraft, stiu ca e vechi, ma interesează strict performanta.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Procesorul acesta nu e departe de un 2600K (care are doar 4 nuclee, dar e Intel...).

Se va descurca satisfacator in CS Go, dar trebuie sa ii alaturi si o placa video dedicata, ceva cat de cat (GTX 650, GTX 660, cu preferabil 2GB memorie video. Gasesti asa ceva destul de ieftin).

Si 2x4 GB DDR3 la 1600MHz (sau 4x4GB)

Daca ii pui si un SSD pentru sistemul de operare, chiar faci din el un sistem pentru gaming entry level/jocuri mai vechi.

Cat despre Windows 10, fara nici o problema, mai ales daca stii sa il optimizezi putin.

1) pui Auto-Updates pe "disabled", se face din Registry
(sau mai bine din gpedit.msc (Local Group Policy Editor), disponibil doar in Windows 10 Pro).

Computer Configuration\Administrative Templates\Windows Components\Windows Update
Dai dublu click pe Configure Automatic Updates, si alegi Disabled, apoi OK

https://imgur.com/kxFRx4e

opresti Cortana
Computer Configuration\Administrative Templates\Windows Components\Search
Dai dublu click pe Allow Cortana, si alegi Disabled, apoi OK

opresti Telemetria
Computer Configuration\Administrative Templates\Windows Components\Data Collection and Preview Builds
Dai dublu click pe Allow Telemetry, si alegi Disabled, apoi OK

2) pui TOTUL de la Settings - Privacy pe OFF.

Eu mai fac si alte chestii, dar ca un minim, ajunge ce am scris mai sus.

| VeroniMichy explică (pentru NLS):

Mersi frate, am un 980 gtx si sper ca va duce, merg pe mâna ta laughing

| NLS a răspuns (pentru VeroniMichy):

E deja montat pe placa de baza? Daca nu, ar ajuta si o pasta termica de calitate, precum Arctic MX-4.
E vreo 30 de ron.

Nu uita sa pui pe OFF tot ce gasesti la Settings-Privacy.

Chestiile alea trimit diverse date (mai mult sau mai putin private) spre serverele Microsoft, si fura astfel putin din puterea procesorului (iar daca ai net mai slab, se cunoaste si la banda de net).
La fel Cortana si Telemetria.

Ar mai fi si alte setari de facut, dar macar atat daca faci, si tot se va misca mai bine.

| VeroniMichy explică (pentru NLS):

Pai eu aveam o placa de baza cu un i7 gen 10 pe care am vânduto si mi-a rămas placa video si un prieten de al meu avea o placa am3 + cu procesorul ii x6 1090t si am zis ca poate ii iau eu să nu rămân fara pc, si nu prea le am eu cu procesoarele de la amd, mai mult Intel si de asta am intrebat