| DCSHOE a întrebat:

Hi!

Mi'am achizitionat un Samsung Galaxy Gio si am auzit la mai multi ca au antivirus pe el. Este asa necesar sa am? Daca da, care antivirus este cel mai bun ca sa imi instalez pe telefon? Sa fie free.

Răspuns Câştigător
| GabyG a răspuns:

Nu este neaparat necesar. Iti va merge putin mai greu telefonul de la el. Dar daca vrei cel mai bun din cate am inteles este Kaspersky, doar ca nu e gratis. SI eu am avut antivirus pe telefonul meu si mergea putin mai greu. Mi l-am dezinstalat si nu am probleme cu el. Adica nu am virusi sau alte chestii. Uite aici antivirus daca vrei:
https://market.android.com/......s?/details
sau AVG: https://market.android.com/details?id=com.antivirus&feature=related_apps#? t=W251bGwsMSwxLDEwOSwiY29tLmFudGl2aXJ1cyJd

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai android-ul este de fapt un linux. linux-ul este imun la virusi. Practic, nu exista virusi de telefon. Ceea ce fac acei antivirusi de fapt se numerste ptotectie anti-malware, care implica asa:
aplicatt modificate intentionat, full descarcate de pe net si piratate, sunt instalate de catre tine. ele au fost modifcate intentionat si au accesul de afura datele. le fura, apoi le trimite celui care a mdoficat aplicatia. Insa daca est atent can instalezi o aplicatie poti sa obseri ce permisiuni are, si daca observi ceva ce nu e in regula, sa nu mai instalezi.

| mnopqr a răspuns:

Si eu am Gio si sunt multumit de el big grin. Nu avea antivirus cand l-am cumparat insa este o versiune free de AVG in Market pe care o poti descarcawinking

| alexandra033 a răspuns:

Nu e necesar sa ai anti virus.Ai grija cand descarci ceva ca sa nu iei virusi.si Du-te cu telefonul la un magazin de telefoane si intreaba acolo ca sun m, ai multe feluri de anti virus si poate cobori degeaba de pe net si nu iti merge mai bine sa fi siura ca descarci ceva bun.Dai FUNDA? :*