| Alexul99 a întrebat:

Http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1020542/
Se potrivesc piesele?
i3-ul scrie ca are 2 nuclee. dar multa lume spune ca cica de fapt are 4 si windowsul il vede ca si cum ar avea 4 nuclee...
P.S: Nu imi iau placa video, am sa rulez cu cea integrata pana am sa fac rost de bani sa-mi cumpar una.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Se potrivesc de minune. i3-urile nici unul dintre ele nu are 4 nuclee, ci 2. Probabil o sa ti-l vada quad din cauza acelor threaduri, dar procesorul este dual core.

| Alexul99 explică (pentru Jipa95):

Pai. acele threadeuri fac procesorul mai bun decat un dual core obisnuit?

| Jipa95 a răspuns (pentru Alexul99):

Thread = fir de executie la un procesor, iar conform wikipedia : http://ro.wikipedia.org/wiki/Fir_de_execu%C8%9Bie

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. Da, sont compatibile
2. Aia care plimba ursu cu 4 nuclee sau vorbesc ca vede 4 nuclee is niste prosti, ca altfel nu sunt, ca daca erau, tineau gura inchisa.
Procesorul are 2 nuclee. Procesorul are 4 fire de excecutie. Deci, procesorul e dual-core cu 4 fire de executie. In windows, in task manager, ce vad ei is firele de executie. Daca acesti inteligenti au avut la viata lor si pentium 4 cu HT, probabil ca si acolo visau procesor dual-core saracii cand el era single core.

| MpT a răspuns:

Da, sunt compatibile componentele. Totusi as schimba sursa Zalman care e una mediocra(electronica chinezeasca), cu acest Sirtec http://bit.ly/1EWjoRY cu certificare Bronze si 3 ani garantie pe care ai mai mare siguranta.