| bogdan324 a întrebat:

I-a murit sursa de la calculatorul lu' fratemiu si am nevoie sa stiu daca o sursa sirtec de 450w duce piesele lui[el avea o sursa de 550w floston, am verificat tot si sigur era problema de la sursa]
Intel core i3 4350
4gb ram ddr3
Nvidia gtx 650
Faza este ca vreau sa fiu sigur daca sursa o sa tina macar 2-3 ani,ca altfel daca se strica fratemiu o sa stea pe pc-ul meu si nu prea imi convine, mai ales ca l-am facut recent pentru gaming

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca cu acest program sa-ti calculezi puterea necesara: http://extreme.outervision.com/PSUEngine
Trebuie sa mai tii cont ca o sursa da mai putin de 70% din cat este inscris pe ea. Deci 70% din 450W= 315 W.
Asta in cel mai bun caz.

| AdrenalinTm a răspuns:

laughingii duce si aia de 450w de obicei sursele au niste sigurante vezi daca s-a ars vreouna intai, e una din protectiile lor sau o duci la un depanator si o rezolva
Si ceva condensatori busiti

| bogdan324 explică (pentru AdrenalinTm):

Nu prea merita sa dau bani ca sa o repar ca si asa e moarta de tot, doar voiam sa stiu daca cea de 450w duce pc-ul

| AdrenalinTm a răspuns (pentru bogdan324):

Sa stii ca mai merita daca ai o sursa mai bunicica nu din aia care costa cat reparatie unei mai profi 30-50 lei

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Si daca mai vrei sa astepti puteti imparti PC in 2 iti iei oracle virtual box ii faci o masina virtuala din pc tau ii legi monitorul tastatura si sunetul de pc tau si aveti o unitate amandoi si stati separat

| AdrenalinTm a răspuns:

Pai minimul care il cere placa video e de 400 W deci e OK 450

| TwiSt1997 a răspuns:

Ia-ti un sirtec, e 120-140 lei depinde de magazin.Da, tine, e foarte buna.

| Andrei7600 a răspuns:

Si daca mai vrei sa astepti puteti imparti PC in 2 iti iei oracle virtual box ii faci o masina virtuala din pc tau ii legi monitorul tastatura si sunetul de pc tau si aveti o unitate amandoi si stati separat happy

| bogdan324 explică (pentru Andrei7600):

Nah,eu vreau sa am pc separat de al lui, nu sa injumatatesc performanta lui pentru fiecare. Oricum deja i-am luat sursa aia si merge foarte bine