| Vasii98 a întrebat:

Imi merge placa video Gigabyte GeForce GT 220 1024MB DDR2 Silent Cell la procesorul meu AMD SEMPRON LE-1250?

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

Sursa ajuta la alimenatrea intregului sistem. Daca nu ai o sursa de calitate(Recom, Sirtec, Corsair, etc.) s-ar putea ca atunci cand sistemul este solicitat, sa se restarteze, sa-ti dea BSOD(black screen of death). Plus ca in cazul daca ai o sursa petarda(Premier, delux, RPC, etc) s-ar putea sa ramai si fara alte componente daca aceasta iti cedeaza, deoarece sursa nu dispune de protectii.

In legatura cu placa video, 6770-ul este cea mai buna alegere in banii astia:http://bit.ly/INjBx5
Dar sa ai si o sursa de calitate care sa o alimenteze.

18 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

E o investitie lipsita de sens. Daca vrei gaming, ambele sint praf si pulbere. Daca vrei filme fullHD, atunci cea mai buna alegere e un AMD din seria HD.

| Vasii98 explică (pentru KodrutZ):

Dar pentru gaming ce placa video mi-ar trebui, asa sa mearga aproape cele mai noi jocuri?
Buget pana in 500 lei.

| KodrutZ a răspuns (pentru Vasii98):

HD 6770, am luat ieri de pe eMAG pentru un prieten resigilata cu 389 RON si mi-a dat si un cupon de reducere de 50 RON. E best buy in conditiile astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza procesorul, conteaza placa de baza si sursa.

| Vasii98 explică (pentru anonim_4396):

Cum se scrie sursa pe engleza?

| IulianP a răspuns:

Este destul de slaba placa aia video.
Spune ce placa de baza ai si ce buget ai pentru placa video.

| Vasii98 explică (pentru IulianP):

Vreau o placa pentru gaming pana in 500 lei dar sa mearga jocuri noi.
Placa de baza se numeste:Gygabite m61pme-s2

| Vasii98 explică (pentru IulianP):

Apropo, la ce ajuta sursa, si la ce legatura are cu placa video?

| Vasii98 explică (pentru IulianP):

Inca ceva, sa mearga jocuri noi ca si fifa 2011 sau crysis 2 pe ea.

| KodrutZ a răspuns (pentru IulianP):

Ca pret full si fara sa intentionezi cel mai mic OC, cred ca asta ar fi si mai OK - http://www.emag.ro/......70-MD1GD5.

ASUS-ul pe care l-ai mentionat tu e fix modelul pe care l-am luat prietenului de care ziceam mai sus. Dupa instalare, i-am pus 950 MHz core si 5000MHz memoria, merge brici.

| Vasii98 explică (pentru IulianP):

Pai a mea este de 400w

| Vasii98 explică (pentru IulianP):

Dar e buna daca am avut placa video nVIDIA, si daca eu am ddr2?
Asta care mi-ai aratat-o tu este ddr5.

| IulianP a răspuns (pentru Vasii98):

Spune si ce firma este sursa.
Memoria de pe placa video(GDDR) nu are nici o treaba cu memoria DDR de pe placa de baza; atata timp cat placa ta de baza are un slot PCI Express, vei putea adauga orice placa video pe ea(fie ea GDDR2, GDDR3, GDDR5).

| Vasii98 explică (pentru IulianP):

Sursa este model lpj2 asa scrie pe ea.

| IulianP a răspuns (pentru Vasii98):

Atunci este un Linkworld care este destul de slaba.
Iti recomand sa cumperi si o sursa de calitate: http://bit.ly/IR38sP
Aceasta sursa ca tine si un eventual upgrade.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vasii98):

Daca ai sursa mica. Se arde s-au nu merge bine.

| Vasii98 explică (pentru anonim_4396):

Cine placa video?

| KodrutZ a răspuns (pentru Vasii98):

Nu se arde nimic, stai calm. Cum zicea IulianP, memoria placii video n-are nici o treaba cu memoria sistemului. Stai cu ochii pe resigilatele de la eMag, cum apare un 6770, pune mina pe el.

| IulianP a răspuns (pentru Vasii98):

Sursa ajuta la alimenatrea intregului sistem. Daca nu ai o sursa de calitate(Recom, Sirtec, Corsair, etc.) s-ar putea ca atunci cand sistemul este solicitat, sa se restarteze, sa-ti dea BSOD(black screen of death). Plus ca in cazul daca ai o sursa petarda(Premier, delux, RPC, etc) s-ar putea sa ramai si fara alte componente daca aceasta iti cedeaza, deoarece sursa nu dispune de protectii.

In legatura cu placa video, 6770-ul este cea mai buna alegere in banii astia:http://bit.ly/INjBx5
Dar sa ai si o sursa de calitate care sa o alimenteze.