| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate da cineva un sfat pentru PC recomandat de Gaming cu buget intre 700 lei - 1000 lei?

21 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E putin peste bugetu tau dar cred ca e suficient de bun pentru jocuri. Orienteaza-te la ceva ge denu asta:
http://www.emag.ro/......EB7M0BBBM/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai oameni buni, ce calculator de gaming poti face la 7 milioane? Decat pe placa video dai atat.

| Gabi05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia uitete ce i-am recomandat eu.
Stiu ca nu e de high dar e ceva mai bun decat pocnitorile de mai sus.
Nu trebuie neaparat sa dai 7 milioane pe placa video, poti sa dai si 30rolling on the floor.

@sonicandrei daca gt610 1gb ddr3 e placa video buna, eu ma arunc de pe autostrada Bucursti-Pitesti.

| anonim_4396 explică (pentru Gabi05):

Pai calculatorul la el are doar doua componente? are nevoie si de sursa, placa dd baza, carcasa si hard.

eu am dat 1600 de lei acum 2 luni pe un pc entry level cu Intel pentium g2020 + radeon 7770, hard de 1 tb, sursa sirtec de 500w, 4 gb rami, carcasa segotep sg-2 si placa de baza Asus pe socket b75.

| SonicAndrei a răspuns:

Dacă vrei pentru jocuri îți trebuie unul la cel puțin 1500 lei.

Dar nu spun că sunt și calculatoare ieftine dar bune la suma de 1000 lei.

Știu o unitate bună la Intend (www.intend.ro). Intend este o companie serioasă care are toate componentele (de calculatoare) de pe piața română. Totul e de calitate la prețul corect (adică e ieftin și nu e adăugat adaosul comercial - aici nu mă refer la TVA).
Iată adresa :

http://www.intend.ro/unitate-centrala-cheo-i--home-plus/

Caracteristici :
Procesor: Intel Dual Core G620 2. 6GHz (în total 5.2 GHz)
Placa Video: nVidia GeForce GT 610 de 1GB
Memorie: 2 GB RAM
Hard disk: 500 GB
Preț: 1130 lei

Eu îți recomand din toată inima să mai pui 100 lei în plus fiindcă tehnologia se schimbă foarte rapid și vei avea nevoie tot mai des de un calculator puternic. Merită! Nu te zgârcii.

Pe acest calculator ar trebui să-ți meargă jocuri tip GTA 4 perfect. Placa video e foarte bună. Caută pe You Tube : „GTA 4 pe nVidia GT 610 1GB" dacă nu mă crezi.

PS: calculatorul ăsta e rablă pe lângă ce mai există, dar fiecare cu bugetul său.

| sltlp a răspuns (pentru SonicAndrei):

Ne-am saturat de astia ca tine care nu au o treaba cu pisesele, dar recomanda ca sa primesca 10 firmituri de la un magazin. Eu daca as vedea asa ceva, nu as cumpara din start.
La fel cum mai e si inca un idiot pe aici care recomadna toata ziua mediadot.ro. Atat utilizatorii cat si mgaazinele nu isi merita locul. Daca asta e promovare, atunci nu o sa ajungeti departe.

| Gabi05 a răspuns (pentru sltlp):

Sper ca nu te refereai la mine ca fac pc-uri pe mediadot.Si eu m-am saturat de intend dar ce sa le faci.

@1900toamna tu citesti tot ce au scris si ceilalti sau doar scti sa te afli in treabla. nu am recomandat doar doua piese.ci am facut un wish intreg.

| sltlp a răspuns (pentru Gabi05):

Nu m-am referit la tine. Ma refer la SonicAndrei spre exemplu cu intend al lui si cu seriul lor de incredere and ***. Si mai e si ala, Specialistit parca, care e cu mediadot si cu sediul lor de gaming si alte rahaturi de astea.
Astia nu stiu mereu ce recomanda, dar reclama la prosti prinde bine.

| Gabi05 a răspuns (pentru sltlp):

De 2 ori pe pagina:@,deja incep si pe mine sa ma enerveze cu reclama lor prosteasca.Voi scrie la TPU, poate se chinuie cineva si se uita la ce am scirs.

@SonicAndrei tu faci reclama doar ca nu ai bani sau ce? Termina cu reclama asta ca ma scoti din sarite.
Dupa ce ca recomanzi tampenii de integrate ce va rula jocuri solicitante la mediu-highrolling on the floor, mai si lauzi un magazin de tot rahatu.
Sunt magazine online cu pretul mai scazut decat la intend.
Piesele de calitate, aiurea, ai vazut tu procesoare facute de altcineva decat Intel/Amd?

| FlashGun a răspuns (pentru Gabi05):

Auzi ce zici ar fi bun un PC de 6 GB Ram, Placa video de 1 GB, Frecventa 900 (la placa video), pixel shader 3 si Procesor Dual Core de 2.10 GHZ?

| Gabi05 a răspuns (pentru FlashGun):

Lasa linkul cu pc-ul ala.Dar nu stiu de ce te incapatanezi sa cumperi tampenii de pc-uri.
Placa aia video din pc-ul ala e din sera gt ddr3 90%, ti-a luat ochiji 6gb ram
Iar procesorul probabil ca epe socket 775. Ceea ce a expirat cam de 5luni.

Faci cum vrei, dar posteaza ce vrei sa cumperi.

| FlashGun a răspuns (pentru Gabi05):

In primul rand nu am inteles ce PC mi-ai recomandat. De ce? Pentru ca ai scris: dual core ivy hd6670 1gb ddr5 4gb ram sursa+carcasa hdd 500gb
Nu stiu cat GHZ are procesorul si nu stiu cata frecventa are placa video. Da-mi mai multe detalii.

In al doilea rand: Nu vreau sa iau PC-ul de pe internet ci de la un magazin din oras. Astea sunt toate informatiile pe care mi le-a dat acel domn. Ce zici? Ce jocuri ar merge pe el? (adevarul e ca el a zis ca e cam slabut pc-ul dar vreau macar sa fie mai bun decat asta de acum si sa imi mearga jocurile mentionate mai sus)

| Gabi05 a răspuns (pentru FlashGun):

Hd6670 duce jocuri la high precum fifa/far cry 2/crysis 2.
va merge crysis 3 la mediu.
dual core ivy e de fapt un celeron dual core de generayie noua.
Nu pot sa iti dau multe detalii ca sunt in Grecia in vacanta, si sunt pe routerul de la receptie.

Bun am inteles ca nu vrei calculator de pe net desi nu stiu de ce, aveai si asamblarea gratuita.

Nu vreau sa zici ca te oblig sa iti iei pc-ul facut de mine dar nu recomand pc-uri preasamblate.Asta daca vrei sa te joci ceva. Daca vrei doar net ia-ti pc preasamblat.

In general preasamblatele au sursa proasta, ram multi, placa video de tot rasu, procesor puternuc.
Faci cum vrei, eu doar ti-am explicat situatia.
De ce nu cumperi componentele care ti le- am pus? Si le montezi singur.
Ai 30000tutoriale pe youtube cu montare pc

Procesorul are 2.66 parca dar nu ghz conteaza la procesor.

| SonicAndrei a răspuns:

Dacă vrei un calculator pentru jocuri în jurul sumei de 1000 lei atunci ia-l pe care ți l-am zis eu. Îți vor merge majoritatea jocurilor (GTA 4 cred că pe LOW, poate puțin spre Mediu).

Ai încredere în Intend. Sediul e în Cluj. Până acum nimeni nu s-a plâns de Intend. Ei aduc piesele originale și le vând la prețul corect. Nu-i fac reclamă, am comparat eu prețurile.
Iată adresa:

http://www.intend.ro/unitate-centrala-cheo-i--home-plus/

Într-adevăr, e slăbuț, iar placa video nu e performantă. Dar eu îți respect bugetul. Nici eu nu sunt bogat. (OK, eu am investit într-un i3, dar fiecare cu bugetul lui).

Dacă nu ești din Cluj și nu vrei să dai comandă sigur ai un Altex în oraș. Iată o unitate și de la Altex :

http://www.altex.ro/......d-free-dos

Costă fix 1000 lei.
Este:
PROCESOR: AMD A4 Dual Core
MEMORIE: 4 GB RAM
PLACA VIDEO: AMD HD 7480 (e integrată pe procesor, dar e bună)
Hard Disk: 500 GB

Vei primi maus și tastatură gratis. Dacă vrei și monitor, atunci este și ofertă cu monitor.

| Gabi05 a răspuns:

Fi mai explicit te rog, tu vrei un pc complet in 1000lei?
In 1000lei nu cred ca poti scoate mai mult de atat, dar asta nu se numeste gaming.Mai ai alte componenta care ai vrea sa le folosesti?

dual core ivy
hd6670 1gb ddr5
4gb ram
sursa+carcasa
hdd 500gb

http://www.mediadot.ro/wishlist/32474/

| FlashGun a răspuns (pentru Gabi05):

Nu un PC complet, doar unitatea.

| Gabi05 a răspuns (pentru FlashGun):

Unitatea insemna pc complet, monitor/mous etc sunt periferice.
E diferenta intre pc comple(unitatea) si periferice.

Mai bine te uiti la ce ti-am recomandat eu.
Daca vei lua pc preasamblat nu te vei putea juca nimic, pentru ca la cat sunt de proste pc-urile de gaming preasamblate, trebuie 50 milioane sa dai pe unu ca sa faca cat unu la 25 pe componente.
Cu hd6670 1gb ddr5+dual core ivy vei jucam pana si far cry 3 cu setari medii.

Dar ce rezolutie are monitorul tau?

| FlashGun a răspuns (pentru Gabi05):

1366 pe 768. Sa nu uitam ca eu nu vreau neaparat sa joc fiecare joc la maxim si nici jocuri prea sofisticate gen Crysis 3. Vreau macar sa joc jocuri gen GTA IV, V, Hitman Absolution, Left 4 Dead 2, Far Cry 2, Far Cry 3 (ma multumesc si pe low) The Last of US. Si spune-mi cat GHZ are acest procesor de care mi-ai zis. PS: Nu ma refeream ca vreau sa imi iau si monitor/ mouse. Doar carcasa si componentele ei.

| Me2 a răspuns (pentru FlashGun):

Ingora'i in totalitate pe cei de sus (in afara de srsdani si gabi05, aa si pe mine :) )
Mergi pe recomandarea colegului srsdani, pe rezolutia ta iti vor merge toate jocuriile mentionate, chiar si pe high, pentru ca rezolutia e de fapt mai mica decat 1280x1024, deci va merge mai bine
Uite si de la mine o recomandare, este asemanatoare cu cea pusa de srsdani, dar are o placa de baza putin mai mare nu asa inghesuita si memoria ram pe stoc
http://www.mediadot.ro/wishlist/32490/
Asamblarea e gratis

| Gabi05 a răspuns (pentru FlashGun):

Poti alege ce configuratie doresti.Si eu si itexpert le-am facut asemanatoare.
Personal as alege ce a pus el, pentru ca ai placa de baza mai mare si mai ventilata.
Alegerea e a ta.

Gta 4 il vei rula la low fiind cel mai prost joc optimizat.Restu le vei juca la mediu-high.Dar schimba procesorul cand ai bani cu un i5 1155 daca vrei ultra pentru inca 2 ani