| Rorschdark a întrebat:

Îmi poate explica cineva principiul de funcționare a unui acumulator extern, mă interesează partea tehnică mai mult.

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Acumulatorul extern e alcatuit din 3 parti: un acumulator Li-Ion, un circuit de incarcare si un ridicator de tensiune.

Circuitul de incarcare incarca acumulatorul intern de la o sursa de 5V/1A, pana la 4.2V cand se opreste automat.

Toate aparatele care se incarca prin USB au nevoie de o tensiune de 5V. Cum acumulatorul (din bateria externa) care stocheaza energia electrica in bateria externa are cel mult 4.2V, este necesara ridicarea acestei tensiuni la 5V folosind un circuit ridicator de tensiune.

Circuitul ridicator de tensiune scoate la iesire 5V curent continuu necesar incarcarii altor aparate (indiferent de tensiunea de pe acumulatorul intern, la iesire scoate 5V, iar cand acumulatorul intern e descarcat la un anumit nivel, se opreste automat pentru a nu strica acumulatorul intern). Acest circuit se porneste automat la aparitia unei sarcini si se opreste automat in cateva secunde daca la iesire nu e conectat nimic sau daca aparatul pus la incarcat nu mai trage curent.

Exemplu: http://www.altex.ro/......0mah-negru

Intr-un acumulator extern ca cel de mai sus sunt 3 acumulatoare Li-Ion cu capacitatea de 2000mAh fiecare conectate in paralel, cu tensiunea de 3.7V.

Daca se conecteaza acumulatorul extern la priza la un incarcator de 5V/1A, in circa 6 ore se vor incarca cele 3 acumulatoare Li-Ion.
Incarcarea bateriei externe se poate face oricand (nu are efect de memorie care reduce capacitatea atunci cand incarcarea nu se face de la 0%).
De exemplu, daca acumulatoarele din bateria externa sunt incarcate la 50% sau alt procent, acumulatorul extern se poate pune la incarcat si incarcarea se va opri automat la 100%.

Daca se conecteaza o sarcina (un telefon sau tableta sau orice alt consumator) la acumulatorul extern, ridicatorul de tensiune intra automat in functiune si ridica tensiunea de la 3.7V la 5V cat e necesar pentru a putea folosi acumulatorul extern ca incarcator. De indata ce telefonul s-a incarcat si nu mai trage curent, sau daca se deconecteaza sarcina de la bateria externa, sau dupa ce acumulatoarele Li-Ion din bateria externa se descarca pana la un anumit nivel, ridicatorul de tensiune de la 3.7V la 5V se opreste automat.

Are un led alb (lanterna) actionat prin apasare de 2 ori pe buton.

2 mufe care dau 2.1A/5V respectiv 1A/5V (se pot incarca simultan 2 aparate).

Un aparat care se incarca la 1A/5V se poate pune si la mufa de 2.1A/5V si isi va lua curentul de care are nevoie.

Acumulatorul extern are o mufa prin care se poate incarca de la priza de la un incarcator de 5V, minim 1A (sau chiar de la alt acumulator extern sau de la un incarcator de la bateria de la masina sau de la orice alta sursa de curent continuu de 5V minim 1A).

Cand se apasa o singura data pe buton, se aprind 1, 2, 3 sau 4 leduri timp de cateva secunde si indica gradul de incarcare al bateriei (4 leduri aprinse = baterie incarcata 100%, 3 leduri = 75%,..., 1 led = 25%)

Cand se pune bateria la incarcat, clipesc ledurile tot timpul si indica incarcarea si gradul de incarcare prin numarul de leduri aprinse.

Nu am incercat sa pun acumulatorul extern la incarcat si in acelasi timp sa pun la incarcat telefonul de la incarcatorul extern. Cred ca nu e bine: incarcarea bateriei externe e posibil sa nu se faca corect.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Acumulatorul extern se incarca de la reteaua de curent (cu un incarcator mai puternic decat cel a telefonului) sau de la alta sursa (de la 12V al masinii sau de la un panou solar etc).
Tensiunea de iesire a acumulatorului exterior este putin mai mare decat cea a telefonului sau al tabletei si dotat cu o dioda care da voie sa circule curentul numai spre iesire (nu si invers). Aceasta mica diferenta permite sa se incarce telefonul sau tableta, conectata pentru incarcare.

Este ideal in timpul deplasarilor de durata mai lunga, capacitatea de stocare a acumulatorului extern permitand incarcarea "in mers" a telefonului sau tabletei, ne-fiind necesara conectarea la o priza, acumulatorul masinii sau alta sursa fixa de curent.