| MiHai3122 a întrebat:

Imi poate zice cineva ce sunt aceste sloturi? (Sloturi 1 x PCIe 3.0 x16, 1 x PCIe 2.0 x1). Le vad doar pe pc-uri bune calitate-pret, ex: 3000 de lei cu ryzen5 2400g, 1060 6gb, 8gb, 1tb (https://altex.ro/......STYLEV52/)

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

De obicei, acolo se monteaza placa video. Sloturile exista pe orice placa de baza, nu doar pe "pc-uri bune". Daca tu cauti sa-ti faci o configuratie sau sa achizitionezi ceva, da-mi mesaj si te ajut cu o configuratie personalizata.

| Lucian4 a răspuns:

Sloturi sunt locase in care atasezi o noua placa video, de sunet, de retea, alte memorii, pentru performanta calculatorului. Sloturile sunt asezate paralel (cate 3) pe fiecare placa de baza