| zuzuliana a întrebat:

Imi recomandati si mie un aparat foto digital bun...sa aiba 10 mp...si sa imi spuneti ce alte caracteristici mai sunt importante la un aparat

5 răspunsuri:
| cd92 a răspuns:

Depinde in ce scopuri il folosesti, eu am un olympus sp-560 8mpx 18x zoom optic.
Care e bugetul de care dispui?
Iti trebuie ceva cu ISO 50-3200, 10mpx sunt de ajuns pentru a decupa imagini, poate iti trebuie si pentru macro, multe dintre aparatele foto olympus, nikon pot focaliza in macro, supermacro la o distanta de pana la 1cm. Iti recomand asa ceva http://www.f64.ro/det.php?id=410&pid=9377

| Brigitta a răspuns:

Eu am Samsung L313. Are 13.6 MP. Face poze suuuper!
Are tot felul de caracteristici: zoom optic 4x, zoom digital 5x, stabilizator imagine, detecteaza 9 fete, fotografiere continua, 14 moduri de a fotografia (sepia, alb negru, negativ etc...), auto declansator, poti seta luminozitatea... aaa. nu mai stiu ce sa-ti zic. Are multe chestii.

| frida0purple a răspuns:

Hmm...
eu am Canon S3IS...are 6 mp...este foarte buna.

| kiske a răspuns:

Io am un Nikon L16 are 7mp

http://www.mygarage.ro/......n-l16.html

| abis a răspuns:

Sa stii ca nu cei 10 Mgpixeli sunt cei mai importanti. Orice este peste 4 Mgpixeli este ok, gandeste-te ca daca ai o fotografie foarte mare ca sa o poti vedea pe toata oricum trebuie sa o micsorezi la dimensiunea ecranului. Si prin micsorarea asta ai pierdut tot ce castigasei datorita celor 10Mgp...

Ar trebui sa ai in vedere si zoom-ul (optic!), tipul de memorie, marimea senzorului optic, marimea display-ului, capacitatea memoriei, white balance sensibilitate, viteza declansator, stablilizator de imagine (daca vrei) sau autodetectie pentru chipuri, dimensiuni si greutate (daca vrei sa il iei la munte ori pe plaja conteaza si aspectele astea). Depinde ce fel de fotografii vrei sa faci, daca vrei sa aiba functii pe care sa le reglezi manual ori sa faca aparatul totul automat.

Eu am un Fuji FinePix6500 care este foarte bun. Imi place ca are zoom pe inel, multe reglaje manuale, este destul de masiv si sta bine in mana. happy