| anonim_4396 a întrebat:

Imi spune si mie cineva cum sa instalez o noua placa video? Am deja una instalata bineinteles, dar e una slaba, ati radeon x1250. Ce sa fac sa o dezinstalez si sa instalez alta sau o instalez dupa ce reinstalez tot windosul. Trebuie sa o iau de la zero sau ce? Nu ma pricep la chestii din astea dar vreau sa ma pricep si daca mai stiti, spuneti-mi si mie un site cu o placa video gratuita sa descarc, dar sa nu trebuiasca sa-mi fac cont pe acel site si placa video sa fie doar ati, iar placa sa fie bineinteles mai buna decat am acum. As vi recunascator daca imi spuneti si mie cum sa fac ca sa instalez o noua placa video si daca stiti vreun site de unde sa-mi iau o placa noua ca nu prea am acum bani sa-mi cumpar una si ar fi super daca as lua una gratis!

8 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Instalarea unei placi video are doua aspecte: Mai inati dezinstalezi driverul placii vechi din Add and Remove Programs. Apoi inchizi PC. Scoti vechea placa din slotul de pe placa de baza si o fixezi pe cea noua in locul celei vechi. Conectezi monitorul si apoi pornesti calculatorul. Dupa ce a intrat in Windows introduci CD-ul cu driverul noii placi video si-l instalezi. Asta e tot. Nu trebuie sa reinstalezi Windowsul.

| Parintele a răspuns:

Si placa noua si gratis nu cred ca o sa gasesti.

| hândel a răspuns:

Banuiesc ca ai lap top, in cazul asta n-ai ce face. Placa este slaba rau si nu poate fi schimbata. Apropo, placa video este o piesa componenta a notebook-ului si ceea ce vrei tu sa descarci de pe net sunt programele cu care merge placa video. Deci ai nevoie si de programe si de placa, dar in cazul tau se exclude ca nu poate fi schimbata placa video.

| draculaq a răspuns:

Ce gratis? Placa video e ceva fizic, o simti in mana... e o placa... un dispozitiv... Nu-ti da nimeni gratis. Nu poti sa descarci gratis. Doar driverele, dar placa nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gratis n-am auzit, sorry. Eventual daca-si arunca cineva placa, pentru ca si-a luat una noua si vorbesti sa ti-o dea tie pe cea veche. Dar sigur n-o sa fie ceva performatwinking Instalatul e cum zice No God, dar oricum, cam o data pe an ar fi de preferat sa formatezi si sa reinstalezi windows-ul. Dupa orice instalare, sa verifici daca s-a instalat totul cum trebuie. Click dreapta pe My Computer si jos propertis. Apoi Hardware si Device Manager. Te uiti sa nu apara nimic cu "X", "!" sau "?". Daca apare asa, bagi CD-ul cu drivere si dubluclick pe ce nu e in regula. Reinstal driver, specifici sa caute pe CD si gaseste singur sa instaleze ce trebuie. Faci asa cu tot ce are semnele alea de care ziceam si o sa fie ok. Cred ca ai inteles, ca de obicei nu pricepe nimeni despre ce vorbesc laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma refeream la acel program care il instalezi. Stiti voi incepe cu a da dublu click pe el, pe urma next, esti de acord cu licenta, next iar si se instaleaza. Nu ma refeream la componenta, la ceva fizic sau un dispozitiv. E ok, poate ca aia trebuie sa schimb, nu ma pricep la chestii din astea, cum am mai spus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

WareSeeker.com

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

App nu va suparati imi spuneti si mie programele alea de scaneaza si instaleaza orice program dupa net.plsss(placa video cu aia am probleme nu o sht)