| AdrenalinTm a întrebat:

Imi zice cineva o diferenta (in afara de pret si de frecventa) dintre procesorul Core i7-4790 3.6Ghz si i7-4771 3.5Ghz
de ce 4771 e mai scump decat 4790 din ceam vazut eu is cam la fel au aceeleasi tehnologi
stie cineva vreun procesor INTEL socket 1150 care sa suporte ECC Memory?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Pentru a 99-a oara, e xeon, nu xenon :))
http://www.pcgarage.ro/......4ghz-box/. Daca nu, ramai la 7, pierzi ecc-ul dar ramai cu gpu integrat.

20 răspunsuri:
| AdrenalinTm explică (pentru sltlp):

Ma refeream la ceva i7 cu ceva mai multe tehnologiprintre care ECC Memory, xenon e mai inspre server

| sltlp a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Xeon, nu xenon. Si xeon is de fapt procesoare i7 cu inbunatairi, si fara grafica integrata.

| AdrenalinTm explică (pentru AdrenalinTm):

Nu cred ca este ar fi fost procesorul complet"happy

| AdrenalinTm explică (pentru sltlp):

Pai ma interesa sa aiba si placa integrata singurul joc care ma joc pe pc e fifa 08 deci nu as avea nevoie de placa video si nici una slaba am 2 monitoare si un proiector (2 monitoare separate unul ruleaza masina virtuala full screnn si pentru filme proiector si o placa video pentru ce-mi trebuie e cam 100E-150 E daca face treaba asta procesorul sunt multumit

| sltlp a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Atunci nasol. Daca ai nevoie de integrata, scoti xeon-ul din discutie. Mai pune si tu ceva puncte, virgule ca sa scoti o ceva din care sa inteleg si eu big grin

| AdrenalinTm explică (pentru sltlp):

Am vre 2 browsere deschise a cate 5-6 pagini ma tot confrunt cu procesoarele si am vazut ca TPU mai corecteaza am zis ca o face pana la capatlaughingnu ma mai gandit la virgule
da vreun socket 2011 face treaba asta? bine inteles ca un i7 mai bunicel sare cu mult de un pret acceptabil

| sltlp a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Socket-ul 2011 e pentru cei care au bani seriosi, nu merge asa cu putin.
Ziceai si ca ai o masina virtuala. Sfatul meu e sa iei un xeon+o placa video de 200 lei daca zici ca nu te joci prea mult. SI iesi cu mult peste orice i7 pana la urma(cum vrei, doar asa sa iei xeon).
Si iti suporta si memorii ecc big grin.

| AdrenalinTm explică (pentru sltlp):

Da-mi un exemplu de placa video care sa ruleze 3 monitoare si macar unul 3d

| sltlp a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Dar crezi ca intregrata iti rula 3 big grin?
Poti incerca si cu ceva ieftin, ca nu e nevoie de ceva sofisticat. La radeon majoritatea suporta 3 monitoare, plecand chiar de la modele gen radeon 6450.

| AdrenalinTm explică (pentru sltlp):

3D POATE? SI XENON ARE ATATEA tehnologi?
o placa video se incalzeste mai ceva ca un procesorlaughingnu prea vreau placa video eu asa cand lucru pe el e undeva la 60*c daca as avea o placa video
miar mai creste temperatura da nu este vreun cipset
ECC am nevoie si de rami care sa poata faca asta!?!
fara ECC nu se poate face un server? am placa de baza care
are chiar intrare separata de internet pentru server nu o sa se comporte ca un server dar poate ma ajuta placa de baza

| AdrenalinTm explică (pentru sltlp):

Aratami un xenon bun cam in aceeasi bani ca un i7 sa fie asematari cu un Core i7-4790

| sltlp a răspuns (pentru AdrenalinTm):

A pus emoticul ala tampit. Da, 3d am vrut sa zic.
Se incazeste si nu prea. Alea low end nu se prea incalzesc, ca de aceea multe au un mini ventilator sau chiar racire pasiva.
Din nefericire nu exista tot ce vrei tu. Trebuie sa faci ceva modificari.
Se poate face server si fara ecc dar depinde de activitatea de pe el. Ecc-ul era recomandat, ca mai corecta din erori daca apareau.

| sltlp a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Pentru a 99-a oara, e xeon, nu xenon :))
http://www.pcgarage.ro/......4ghz-box/. Daca nu, ramai la 7, pierzi ecc-ul dar ramai cu gpu integrat.

| stlucian a răspuns:

I7- 4771 suporta si DDR3-1333.Dar nici unul nu suporta ECC.Dar unde ai vazut tu ca e mai ieftin? Daca te referi la 30 lei afla ca in magazine e obisnuit sa se stabileasca o diferewnta de preturi pentru a nu fi confundate(la scanare) dar in acest caz diferentele sunt minore la fel ca si pretul:

http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i7-4771-35ghz-box/

http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i7-4790-36ghz-box/

Diferentele le vezi aici:

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-4790-vs-Intel-Core-i7-4771

Pentru un Intel cu socket 1150 si sa suporte ECC alege de aici:

http://ark.intel.com/search/advanced?ECCMemory=true&MarketSegment=DT

| AdrenalinTm explică (pentru stlucian):

Diferenta e de 34 de euro adica 4771 e 300 de euro
si 4790 e de 266 euro aici in Italia acuma nu stiu daca in ro o fi mai ieftine m-am uitat pe eMAG si erau cam intre 12-16 milioane

| stlucian a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Link-urile de la pcgarage.ro sunt reale si e tot un fel de eMag dar nu stiu ce eMAG e acolo pentru ca la noi:

http://www.emag.ro/......DSHPLBBBM/

http://www.emag.ro/......DV8WXBBBM/

sunt la acelasi pret.Verifica daca te-ai uitat corect pentru ca si pe amazon diferentele sunt foarte mici si nici decum de 30-35 euro!

| AdrenalinTm explică (pentru stlucian):

Http://www.trovaprezzi.it/......6_ghz.aspx
da am uitat sa specific era vb despre un i7 4771K

| AdrenalinTm explică (pentru AdrenalinTm):

Intel Core i7-4770K 3.5Ghz 8MB 1150 Haswell con GPU HD4600 84W BOX
ma incurca toate deja DESPRE ASTA ERA VB difera cate o litera si o cifra

| stlucian a răspuns (pentru AdrenalinTm):

La ce ai scris tu pentru sltlp nici eu nu inteleg.Deci 2 monitoare si un proiector toate pe acelasi procesor/placa video independente fiecare? Oricum nu ma intereseaza dar dupa link-ul tau mai bine iti cumperi din ROMANIA si rogi o cunostinta sa ti-l aduca in... unde vrei tu!

| AdrenalinTm explică (pentru stlucian):

Pai si asa ar fi fost bine din ro dar si aici is cam aceeleasi preturi
da am un procesor care dunce 3 monitoare de o data unu in masina virtuala full screen si un monitor stau eu si proiector pentru filme (cum ar veni 2 persoane pe un PC cu 2 monitoare (separat))