| GheorgheMihaela a întrebat:

Imprimanta EPSON L3150.Nu trage hârtia, din ce cauza?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai frecvent: a ramas o bucata de hartie (rupta) pe traseul hartiei. Desfacand capacul, se poate inspecta vizual traseul hartiei, iar eventualele resturi de hartie rupa se scot cu mare grija, cu mana.
Daca traseul este curat, atunci poate fi o rola uzata sau rupta, eventual alte componente defecte (se pot rezolva doar in service).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu are cartușe verifica poate sau terminat si trebuiesc schimbate, daca nu este din cauza cartușelor, atunci trebuie dusa in servis unde o vor repara ei.

| sierra1 a răspuns:

Cel mai probabil - rolă/role presoare uzate. De schimbat!

| helpforyou a răspuns:

Verifica dacă hârtia este încărcată în mod corespunzător în caseta de alimentare cu hârtie. Asigura-te că hârtia este înșfăcată ferm de rolele de transport și că este îndreptată în direcția corectă.

Verifia dacă rolele de alimentare cu hârtie sunt curate și libere de impurități sau de hârtie încurcată.

Verifica dacă este o problemă cu dispozitivul de alimentare cu hârtie sau cu rolele de transportare și trebuie sa fie curatate sau înlocuite.

Verifica dacă există o problemă cu setările de software ale imprimantei, cum ar fi configurația de tip de hârtie sau de rezoluție.

Verifica dacă există vreo eroare afișată pe ecranul imprimantei sau dacă există vreun cod de eroare afișat.

7.Restart or reset la imprimanta sau update the firmwaree.