| Mario871u a întrebat:

Salutare!
Am o imprimanta Epson L3150.
Care ar fi solutia ca imprimanta sa scoata pozele cel mai clar?
Folosesc niste hartii foto glossy. Dar nu sunt multumit de calitatea printului. Parca scoate prea pixelat. Se poate face ceva din setari? Sau stiti alte solutii? Multumesc

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

În cazul ăsta, că tem că nu se poate face nimic. Sunt 1000 de puncte pe 5cm (dacă am înțeles bine) =» adică vreo 20 pe un mm. E deja ceva care pentru un ochi bun devine vizibil. Puncte (pixeli) suplimentari nu ai cum să pui, că nu știe niciun program ce culoare ar trebui să aibă...
În plus, mai contează și setările imprimantei. Pentru calitate maximă, trebuie să știi să-i ceri asta. Pagina 44 din manualul ei:
https://download.epson-europe.com/pub/download/6306/epson630664eu.pdf

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ce rezoluție au pozele pe care vrei să le printezi?

| Mario871u explică (pentru mihai69):

| mihai69 a răspuns (pentru Mario871u):

În cazul ăsta, că tem că nu se poate face nimic. Sunt 1000 de puncte pe 5cm (dacă am înțeles bine) =» adică vreo 20 pe un mm. E deja ceva care pentru un ochi bun devine vizibil. Puncte (pixeli) suplimentari nu ai cum să pui, că nu știe niciun program ce culoare ar trebui să aibă...
În plus, mai contează și setările imprimantei. Pentru calitate maximă, trebuie să știi să-i ceri asta. Pagina 44 din manualul ei:
https://download.epson-europe.com/pub/download/6306/epson630664eu.pdf

| Iote a răspuns:

Poate maresti prea mult imaginile?

| Mario871u explică (pentru Iote):

Eu trebuie sa scot mai multe imagini pe foaie, asa ca intru pe word le pun acolo, si dupa e posibil sa le maresc putin. Stii alta solutie sa scot mai multe modele pe foaie?(imaginile care imi trebuie sunt de 5 pe 5 cm, si daca as scoate cate una pe foaie ar fi o risipa totala)

| Iote a răspuns (pentru Mario871u):

Stiu ca este o setare pentru imprimare. Din pacate, nu stiu cum se face. Eu imprim in oras si am tras cu ochiul vazand ca setau 4-6 imagini pe pagina.