| SingleForOne a întrebat:

În viitor este posibil să nu mai muncim locuri de muncă de speță joasă și foarte grele, le vor face roboții, iar în mare parte noi vom face lucruri creative și vom descoperi altceva nou, pentru a primi bani, și pentru a trăi, pentru a avea scopuri, iar AI va aduna toate aceste date (lucrurile pe care le știm deja).

Pe urmă, ce facem? Ce va urma?

7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Ai certitudinea ca se va-ntampla asta?
Mno, propun si eu: daca incepe un al treilea razboi mondial, mai de lunga durata, atunci va mai fi cazul de roboti si AI?

| SingleForOne explică (pentru LPCTSTR):

Da, ar fi cazul să apară roboți pe câmpul de luptă, iar AI ar putea oferi sugestii de organizare, moduri de atac, etc. Subiectul este foarte amplu, și nu vreau să intru în detalii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce va urma? Pai o sa fie cat mai multi ingineri si it-isti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gresit. Muncile se vor schimba, dar tot va exista o munca de jos sau grea, doar ca nu va fi ceea ce este acum. Poate va fi meserie de jos livrarea, curieratul... sau asistentii de turism. Cine știe. Mereu va exista o munca luata in batjocura(de unii care sunt needucați) și care nu este de dorit.

| SingleForOne explică (pentru anonim_4396):

Mi se pare foarte ușor de crezut că un panou de comandă touchscreen sau cu butoane (cum este la McDonald's -nu am fost la unul din țară, dar am văzut în străinătate) va arăta tot felul de detalii despre un punct turistic sau un roboțel ar putea îndeplini cu succes acele lucruri (asistență turistică sau livrare), dat fiind faptul că GPS-ul mereu se perfecționează, iar cererea pentru creativitatea tehnologică (robotică, web, programare, calculatoare) începe să fie tot mai mare.

| InOrOut a răspuns:

Asa zice la Discovery Morgan Freeman (Masonul Iluminati)?

| SingleForOne explică (pentru InOrOut):

Nu știu, nu m-am uitat. Este un exercițiu de gândire.