| roby223 a întrebat:

In ziua de azi oare Huawei Mate 8 inca merita cumparat?
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

"Mate 8 inca merita"

cum îi spuneam altcuiva, depinde de preț. Softul rămâne pe tel. bine merci, deci no-problem pe linia asta

5 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Huwaei o sa ramana fara licenta la Android in curand
si implicit si tu care ai cumparat telefonul

https://www.xda-developers.com/google-revoke-huawei-android-ban-blacklist/

| roby223 explică (pentru Bizon95):

Din cate am auzit Huawei o sa isi dezvolte propriul sistem de operare... Cum e Iphon cu IOS

| MagicOneT a răspuns (pentru Bizon95):

Cred ca ai inteles prost acest proces de "revocare". Telefoanele deja lansate nu o sa fie afectate, eventual o sa li se intrerupa doar serviciul "play store", lucru care nu este neaparat rau deoarece Huawei are propriul store dedicat.
În punctul asta mi se pare chiar un deal sa cumperi telefoane Huawei, preturi mai mici decat competitia, performanta si design placut.

Despre mate 8, nu cred ca ar fi chiar un deal, telefon de 4 5 ani vechime...

| Bizon95 a răspuns (pentru MagicOneT):

Ok, cum spui tu!
telefoanele deja lanasate nu or sa mai aiba nici un fel de update la Android
a intrerupa google play nu e nici un "eventual" ci ABSOLUT SIGUR

"Huawei are propriul store"... crezi ca
1. se compara cu google play
2. sper ca iti doresti sa:
-nu fie numai pentru China (in china oricum nu au acces la google play, iar daca nu au vanzari marete in restul lumii, nu or sa se chinuie cu un store doar pentru telefoanele deja vandute in restul lumii)
-sa aiba aplicatii de bun simt cum ar fi whatsapp, care sunt in aceeasi oala cu USA vs Huawei
- nu numai sa faca update la aplicatii, dar SA AIBA APLICATII DE ANDROID DUPA CE NU MAI AU ANDROID, practic ar fi fortati sa tina store numai pentru un Android pentru care nu mai fac telefoane noi si trebuie sa tina in spate telefoane vechi
etc.

cand e vorba de banul meu, eu personal as sufla in iaurt si nu m-as lua dupa "deal-uri" matrete care pot sa se termine ca vechiul sistem de operare de la Nokia smart phones inainte de a fi cumparati de Microsoft, la care a murit store-ul... DEFINITIV!

| Bizon95 a răspuns (pentru roby223):

Imi e lene sa scriu de, doua ori:

https://www.tpu.ro/......ere-aveti/

NU poti compara nici pe departe iOS si Apple store cu un sistem de operare scris in China si care are o probabilitate foarte sumbra sa fie doar despre China... vezi ce am scris despre vechiile Nokia