| Genesis29 a întrebat:

Inca o intrebare: Am reinstalat windowsul si nu merge sunetul. Adica cand fac test cu Realtek merge, dar cand vreau sa ascult ceva de pe net sau din PC nu se aude nimic. De ce si care e solutia?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

1. control panel --> sound and audio devices
(dupa fiecare schimbare, daca e cazul, se da apply)
tabul Volume
Device volume
* volumul la maxim
* sa nu fie bifat Mute
* apasa pe Advanced si vezi Master Volume la maxim
Speaker Settings
* speaker volume -> ambele la maxim
tabul Sounds
sound scheme Windows default
dai ok

2. click dreapta pe my computer la Manage
la mijloc pe coloana stanga alegi Device manager
vezi daca apare ceva cu? sau X, alea nu sunt instalate sau disabled.
daca sunt de genu, instaleaza sau dai click drepta pe el--> enable

3. recomand sa dezinstalezi driverul de placa de baza si sa-l reinstalezi.
daca ai nVIDIA nforce, atunci instaleaza de pe http://www.nvidia.com/content/drivers/drivers.asp Platform/nforce drivers + nforce audio driver sau nforce... pentru alte modele vezi pe site-ul lor. [driverul placii de baza include si sunetul].

4. daca ai win98 se intaleaza mai intai driverele de placa baza, apoi restul.

5. vezi in manualul placii de baza daca specifica ceva setari pentru audio din bios; in caz ca ai umblat pe acolo, dai un load default sau optimal settings si vezi dupa.

6. instaleaza ca-lite codec pack, nu stiu daca te ajuta, dar daca este vreo problema de codecuri, el dezintaleaza si pune cum trebuie. cauta-l pe net si vezi daca o melodie merge cu media player classic si cu restul nu. daca e asa, e de la codecuri.

7. studiaza si asta http://windows.microsoft.com/......d-problems
sper sa te ajute, bafta si nu uita si un restart din cand in cand face minuni... nu intreba de ce, dar se mai intampla!

9 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Sunet de pornire la windows ai?(adica cand pornesti pc-ul)
sunet pe youtube ai?
sunet la un film online ai?
sunet pe messenger ai?
sunet pe winamp sau bs player sau VLC sau windows media player ai?
cum faci testul cu realtek?

| userr a răspuns:

Daca ai reinstalat windows-ul recent si nu merge sa asculti nimic, vezi sa ai codecuri instalate uite si un link pentru download : http://download.kappa.ro/action__file/id__5208

| AnonymousM a răspuns:

Ar trebui sa ai un CD de la calculator in care sa ai installu de la sunet`. Mai cauta big grin

| Kheeda a răspuns:

Ce test cu Realtek?
Schimba driverul happy De la altceva nu poate sa fie.

| Genesis29 explică:

@neLuL nu am sunet deloc doar la testul cu realtek. Testul il fac astfel: in realtek la ultima optiune (3D Audio Demo) dau play si merge.

| Genesis29 explică:

Multumesc tutror. Problema era ca pe cd cu driveru mai era un realtek ( erau 2) si eu instalasem doar unul. Va multumesc tuturor.

Răspuns utilizator avertizat
| TotalDamage a răspuns:

Schimba Driverul!

| εʟεпα a răspuns:

Trebuie sa-ti instalezi placa Audio! Funda?