| sy46 a întrebat:

Am o problema... Mi-am reinstalat windowsul, de data aceasta 7. Am sistem 5.1, iar dupa ce am terminat de facut winul, sunetul se auzea numai din 2 boxe. Am instalat Realtek HD Audio Manager, pe care-l aveam si inainte si nu am avut nici un fel de probleme cu el. Acum insa, cand fac verificarea sa vad daca merg toate boxele ok, e bine; pana in momentul cand vreau sa ascult muzica de exemplu, cand nu se mai aude nimicstraight face Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema stă în felul următor. Windows 7 (la fel ca și Vista) are un motor îmbunătățit de sunet, care vine de asemenea cu reguli noi, reguli cât se poate de logice.
Muzica respectivă (fac pariu că-i mp3) este pe 2 canale, orice om cu minte destulă își va da seama că 2 = 2, așa că acea muzică va fi redată în 2 canale (sau două boxe, naiba să le ia). În unele cazuri, la sistemele de doi lei va intra în paralel și subwoofer-ul (lipsă de crossover pe jack-ul front).
Când muzica stereo (2. 0) o asculți în 6 canale (5. 1), atunci un faci nimic altceva decât să simulezi sunetul în toți sateliții.
Calitatea se va degrada cu o placă de sunet proastă (Realtek este departe de o placă de sunet bună, este un cip integrat pe placa de bază, menit doar ca să fie acolo și nimic mai mult).
Conținutul 5. 1 va fi redat, evident, în toți sateliții (jocuri, filme codate 5. 1, muzica în formatul. dts și așa mai departe).
Ca să redai mp3 în 5. 1 ai la alegere:
1. Iei o placă de sunet Creative cu funcția CMSS 3D (e cea mai bună opțiune și cea care nu degradează calitatea sunetului)
2. Bifezi Speaker Fill în setările plăcii de sunet Realtek din Realtek HDA Manager
3. Folosești plug-in-uri speciale pentru aplicația cu care redai muzica (pentru fooBar de exemplu există un plug-in ChannelMixer, pentru Winamp caută pe Google).
O placă Creative decentă ce scoate untul din majoritatea sistemelor 5. 1 e Creative Audigy SE și costă până în 100 de lei. Eu zic că își merită bănuții. Orice altă placă de sunet mai scumpă e inutilă pentru sistemele conectate la calculator gen Logitech, Creative, Altec, sau mai rău, Genius, A4Tech, ș. a. Iar dacă vrei placă profesională pentru sonorizări tot nu dai banii pe un Creative mai scump, ci pe un M-Audio, EMU și alte firme cu renume (bineînțeles, astea-s plăci de sute de euro), dar deviez de la subiect. happy

8 răspunsuri:
| Catalion a răspuns:

Iti trebuie niste codecuri.
Descarca si instaleaza acest program si o sa mearga: http://www.filehippo.com/download_codec_pack

| Vizitiul a răspuns:

Te duci la start-control panel-sound, speech, and audio devices-(eu am, sound max, dar tu cum ai realtek te duci acolo, ndeva sus in stanga scrie :listening environment, selectezi aceasta optiune dupa care ceva mai jos trebuie sa-ti apara "layout", putin mai jos gasesti o casetuta de unde poti seta sistemul... apesi pe sageata respectiva si alegi 5. 1 suround, pe urma dai apply-jos in stanga, pe urma ok, i automat iti apare un mesaj, in care te intreaba daca restartezi calcul acum sau mai tarziu, apesi yes...asta pentru a se salva aplicatiile facute. baftawinking

| sy46 explică:

Pc-ul este destul de nou si bun, si mi s-a spus ca pot linistita sa bag orice win pe el. blushing Mersi anyway:*. Am gasit in final cauza...bine ascunsa

| sy46 explică:

Este vreun program gen TuneUp care merge si pe Win7...cumva? mersi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ai eu am pe pc win 7 si sistem 5. 1 placa poate fi problema pentru ca win 7 are multe cerinte.iti trebuie o placa mai buna. daca vrei lasa-mi un id si poate te ajut ca prietenul meu are placa buna pentru win 7 de vanzare ca el si-a luat alta. win 7 are multe cerinte tehnice happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai pentru ce happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la un specialist