| EUeStEEu a întrebat:

Inca o întrebare legata de bootarea de pe un stick.
M-am hotarat sa trec pe Ubuntu pentru ca Windows imi ocupa prea mult spațiu. Acum întrebarea este daca bootez de pe un stick si aleg sa instalez Ubuntu si sa sterg Windows de pe C, atunci aceasta va fi instalat tot pe C sau pe stick?(asta in situația in care stickul este trecut deja că partiție in laptop si are o litera atribuită)

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca boot-ezi Linux de pe stick si rulezi "live", vei avea posibilitatea sa-l instalezi.
Instlarea se poate face pe o partitie (hard disk sau SSD) LIBERA.
Inainte de incepere a instalarii, esti intrebat UNDE sa fie instalat Linux?
Ai posibilitatea sa:
1. stergi intregul hard disk si sa instalezi Linux (se sterge TOT de pe disx! )
2. Sa instalezi Linux alaturi de un alt sistem de operare (la tine: Windows), iar dupa instalare vei putea alege (la pornire) sistemul dorit. Pentru asta ai nevoie de o partitie libera pe disc, care trebuie pregatita inainte.
3. Iti prepari partitiile de pe disc cum vrei tu.

In cazurile 2 si 3 ai nevoie de cunostinte mai avansate de Linux.

| sabin89 a răspuns:

Stai să răsfoim puțin prin dicționare să vedem ce înseamnă "bootez".

Răspuns utilizator avertizat