| Scarlettt a întrebat:

Intrebare cat se poate de stupida...Dar, exista vreo modalitate in care as putea duce laptopul in service FARA hard disk pentru schimbare placa de baza*s-a stricat placa video *. Chestia e ca pe laptop am poze si diferite documente care as vrea sa ramana asa, private...Am impresia mereu ca atunci cand il duc in serivce se uita pe fisiere and stuff.Sau as putea face ceva sa "se reseteze" tot?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia HDD-ul de la laptop. Lega-l la PC si descarci acolo ce vrei.

| K0sti a răspuns:

E in garantie?

| UnBroken2016 a răspuns:

Crezi ca pe aia ii doare de ce filme p0rno ai tu pe pc? S-au saturat ei de ale lor daramite de ale altora.

| Pool77 a răspuns:

Nu cred ca poti sa stergi tot de pe el.
Scoate hard-ul. Sau il rogi tu pe ala de la service sa ti-l scoate cand esti acolo si gata.

| Scarlettt explică (pentru Pool77):

Am inteles. Deci hardul nu interfereaza cu nimic procesul de schimbare a placii de baza? Stiam ca ar trebui reinstalat si wondosul odata cu schimbarea asta, dar nu e neaparat...

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Scarlettt):

Pool77 bate campii.
Computerul il duci in service cu HD.
Eventual fisierele mai sensibile le muti provizoriu pe un Hd estern sau le criptezi.

| Scarlettt explică (pentru TrăieşteClipa):

Pot sa fac asta cu adaptor de hard disk cu usb de pe un alt computer? Sa salvez fisierele pe pc-ul nu si sa le sterg de pe hard disk?

| Pool77 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Nu mai spune. Deci vre sa zici ca nu-ti poate schimba placa de baza, placa video, ramii fara HD in el?
Nu mai vorbii prostii, HD are rolul windowsului, ii va trebui probabil HD-ul pentru a instala windows pe el si sa intaleze driverele. Atat.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Pool77):

Cand primesti laptopul semnezi un proces verbal ca functioneaza perfect.
Cum semnezi la un laptop fara hd?
Cand monteaza HD-ul daca ceva nu merge vii tu si il repari?
Driverele le primeste pe stick?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Scarlettt):

Se pot salva pe orice.
Sau cauta un program de criptat.

| Pool77 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Nu mai inteles.
Duci leptopul cu tot cu HD acolo in service, si vorbesti cu respectivul si ii spui ca vrei sa duci HD acasa, iti scoate HD ca e chiar usor de scos si-l duci acasa iar in clipa in care a terminat cu leptopul tau cand te duci dupa el iti bagi HD-ul il verifici si gata.
Oricum la un service normal, primesti driverele pe un CD sau Stick dus de tine.

| Bogdan549 a răspuns:

Incearca sa-ti pui toate pozele pe DVD-uri sau sa le pui in dropbox. Vezi ca exista CD-uri de 8 GB si nu-s Blue Ray disk ci DVD-uri double layer.