| ZuAgain a întrebat:

Intrebare
Eu am in PC memorie ram 2 gb dar nu stiu ce rami am ce frecventa si din astea daca cumpar alti 2 gb de rami dar poate diferiti functioneaza?

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Stai linistit, vor functiona, dar la frecventa placii care are cei mai putini mhz. Daca o placa are 667 si alta 533, vor merge amandoua pe 533. In rest n-ar trebui sa fie probleme.

6 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Daca placa de baza suporta acel tip de memorie, atunci DA!(ca e DDR, DDR2, DDR3)
Intotdeauna frecventa cea mai mica e folosita!
De ex. ai un modul de 800 MHz si altul de 667MHz--> Ambele vor opera la 667.

Foloseste programul Everest Ultimate Edition. Vezi sectiunea Memorie. Cred ca iti vei da seama mai bine "cotrobaind" prin programul ala.

| fif2002 a răspuns:

Functioneaza si cu rami diferiti, dar daca nu au acelasi timing s-ar putea sa nu functioneze dual channel

| Alex0194 a răspuns:

Nu cred... daca ar functiona ar face toti ramii de aceeiasi frecventa si nu cred ca ar mai fi diferente de pret

| Zady a răspuns:

Este foarte simplu, daca sunt vechi sut ddr, daca sunt noi, pot fi si ddr si ddr2, cel mai bine ii scoti si te uiti pe ei, este aproape imposibil sa nu scrie de acre sunt

| SimpleWay a răspuns:

Nu prea cred pentru ca asta e singurul mod de a deosebi rami. Nici eu nu ma prea pricep cu Ram cu Hard dar la mine scrie cand pornesc calculatorul cand se incara 533 Mb ram DDR. Dar totusi la ce iti trebuie 4 GB ram?

| ZuAgain explică:

Oameni buni am rami ddr2 si cei care vreau sai cumpar sunt tot ddr2
dar au frecventa diferita
intrebarea e functioneaza?