| DanYyy_8015 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar memorie RAM de 1-2 GB si un DVD-RW, astea se potrivesc la orice PC sau e vreo frecventa, cum aflu frecventa de la RAM?

Răspuns Câştigător
| Yugeen a răspuns:

Salut,

Ceea ce te intereseaza este sa vezi ce anume suporta placa ta de baza!

Pentru RAm-uri ai placi de baza care au:
-fie sloturi pentru DDR2
-fie sloturi pentru DDR3
-fie sloturi atat pentru DDR2 cat si pentru DDR3
Mai performante sunt cele pe DDR3.
Acum, memoriile pe DDR3 sunt si mai ieftine decat cele pe DDR3... Ca marime/capacitate, 2GB de RAM n-ar trebui sa fie nici o problema pentru nici o placa de baza... in masura in care nu are, deja, sa spunem toate cele 4 sloturi ocupate cu cate o placuta de 512MB de RAM totalizand 2GB.
In locul tau eu m-as informa in legatura cu specificatiile placii de baza si sa vad cata memorie maxima suporta.
Spre exemplu, daca ai deja 4 module de 512 nu o sa mai ai un slot liber dar, daca placa de baza iti suporta maxim 4GB de RAM o sa ai asa:
512+512+512+512 = 2GB -ok
512+512+512+1GB = 2, 5GB -ok
512+1GB+512+1GB (dual channel) =3GB -ok
...si tot asa, sper ca ai inteles. Cand treci de 4GB (in cazul in care placa de baza nu suporta mai mult) o sa fie probleme.

Cum aflii frecventa la RAM? Te referi la frecventa suportata de computer-ul tau sau de frecventa celor pe care vrei sa le cumperi?
In cazul computer-ului, informatia o gasesti fie in cartea tehnica a placii de baza fie pe pagina producatorului palcii de baza. Acolo se specifica frecventele... dar in mare parte nu sunt foarte importante frecvente ci conteaza tipul de conectivitate pe care o are, adica daca e DDR2 sau DDR3 (au alte "mufe").
In principiu, la DDR2 frecventele se duc pana la 800-1066MHz (iti recomand 800MHz) iar la DDR3 incep de la 1066MHz (iti recomand minim 1333MHz).
O alta modalitate prin care poti verifica ce suporta placa de baza este sa iti instalezi, de pe softpedia.com (spre exemplu), programul "CPU-Z" care iti va arata configuratia sistemului. Daca acolo iti apare DDR2 inseamna ca placa de baza ruleaza pe DDR2... iar in cazul DDR3 acelasi lucru. :P
Uite ce trebuie sa iti arate pentru DDR2:
http://img155.imageshack.us/img155/7913/image0209v.jpg
Un alt sfat in cazul RAM-ilor ar fi sa iti iei RAM-ii care au latenta ("CL") cea mai mica in cadrul frecventei pe care o vrei: adica daca poti sa iti iei DDR2 800MHz cu CL 4, 5 si 6, alege-le pe cele de 4 sau de 5 (de obicei cele cu frecvente mai mici sunt mai bune si ceva mai scumpe...).

Pentru DVD-RW, ai doua cazuri:
-fie se conecteaza prin IDE/ Ata100/133
-fie prin SATA
Asadar, daca pe placa de baza ai si sloturi de IDE si sloturi de SATA, iti recomand sa iti iei un DVD-RW cu conectare prin SATA.

Succes! :P

2 răspunsuri:
| AnonymousSs a răspuns:

Pentru RAM trebuie sa vezi ce DDR ai.