| katalinakarina a întrebat:

IPhone 4/4s sau Samsung Galaxy s3 mini? De ce? Mersi mult.

4 răspunsuri:
| Pikaciuuu a răspuns:

Niciunu` Catalino` laughing)) Iati S3 da nu mini laughing) si acum da`mi funda :-l laughing)

| AxXeL1124 a răspuns:

Nici unul ia un IPhone 5 si gata.

| Nick2012 a răspuns:

Eu le folosesc pe amândouă. Am fost atât de entuziasmat de Samsung încât am fost aproape hotărât să renunț la iPhone. Se mișcă mult mai repede, ecran mișto iar iPhone-ul cu sistemul lui de operare pare ancorat în trecut. Pare un Nokia 3310 a telefoanelor cu touch pe lângă Galaxy S3.

Și cu toate astea trei lucruri m-au făcut să nu renunț la iPhone. Trei bug-uri de usability care mă stresează.

1. Când te sună cineva și ai telefonul în buzunar se aprinde ecranul și-și reglează luminozitatea pe baza luminii din buzunar. Când îl scoți afară-n soare rămâne pe luminozitatea anterioară și nu vezi cine te sună. Până se prinde că trebuie să mărească intensitatea, te trezești cu missed call. Cât am folosit Galaxy-ul practic nu mai răspundeam la telefon. Sunam eu. happy

2. Slide bar-ul. Am obiceiul de a asculta audiobooks. Și mai am prostul obicei să mă gândesc și la altceva în acest timp și-mi dau seama și mă gândesc să dau "banda" înapoi câteva secunde. Dacă nu trag de biluța aia de pe slider din Audible de-mi iese pe nas. Până o prinzi durează cel puțin 30 de secunde și și când o prinzi o muți aiurea pentru că ești deja nervos și tragi la mișto. happy Și se-ntâmplă în orice aplicație care necesită un slider.

3. Browser de net (ăla default sau chrome). Absolut bestiale amândouă. Se mișcă ca un farmec (like a charm happy ). Dar când dau click pe bara aia unde trebuie introdus url-ul înțepenesc amândouă. Cred că stă mult până apelează tastatura… habar n-am. Oricum senzația este de hâc-uri.

Așa că, am pus o cartelă de date în Samsung Galaxy S3 și-l folosesc ca pe hotspot (pentru că mi s-a stricat mifi-ul) și ca pe tabletă atunci când sunt calm și cele trei chestiuni de mai sus nu mă deranjează.

În viața de zi cu zi folosesc în continuare iPhone-ul pentru că este responsive la ce-i cer. Sper să-și revină și Samsung la acest aspect de usability. O fi iOS-ul enervant de învechit dar reușește să nu-mi crească tensiunea de câte ori vreau să fac ceva. Atât mai au de copiat de la Apple, partea asta cu experiența utilizatorului și ar scoate telefonul perfect.

PS Pentru un utilizator de Android s-ar putea ca cele descrise mai sus să fie niște probleme minore cu care s-a obișnuit.

| Catalin9725 a răspuns:

Un Samsung Galaxy s3 mini are componentele unui Samsung Galaxy s2, deci te sfatuiesc sa iti iei Iphone 4s, da clasa la restul.