| Sebaseba33 a întrebat:

Ips sau amoled? Tot ce stiu este ca amoled reda un negru profund si sta bine cu lumina de la soare dar ips reproduce culorile corect.

Răspuns Câştigător
| MadHOuse a răspuns:

IPS (In-Plane Switching) – Ecranele de tip IPS sunt printre cele mai apreciate datorită reproducerii fidele a culorilor şi a unghiurilor de vizualizare foarte bune. Principalul defect este reproducerea modestă a negrului, care seamănă mai degrabă cu un gri închis.
AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode) este o tehnologie pentru ecrane bazată pe OLED care oferă un contrast semnificativ mai bun decât ecranele bazate pe tehnologia LCD. Principala diferenţă este negrul profund afişat ca urmare a luminozităţii mai mici decât în cazul ecranelor LCD, însă acest lucru are ca efect o vizibilitate mai redusă în lumina directă a soarelui.

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca discutam de telefon... ala la care te tine bateria mai mult.winking

| LinxCont a răspuns:

IPS-ul e mai rezistent. Amoledul se uzeaza mai repede: in timp luminozitatea amoledului scade si in plus pot sa ramana si imagini fantoma daca o anumita imagine cum sunt iconitele sta nemiscata mult timp: http://windroidica.in/......0317_n.jpg
http://windroidica.in/......0650_n.jpg

| Betty12345678 a răspuns:

Amoled.