| spirt1 a întrebat:

La ce foloseste mufa albastra, neagra si cea portocalie de la placa de sunet?

Răspuns Câştigător
| LeMotán a răspuns:

Pe o placa audio 5. 1 ai 6 mufe.
Mufa verde este pentru casti (boxe 2. 0 sau 2. 1).
Mufa roz este pentru microfon.
Mufa albastra este pentru line in (mp3 player, radio etc.)
Celelalte 3 mufe se folosesc cand instalezi un sistem audio pe mai multe canale (5. 1). Pe 2 se pun satelitii, iar in mufa portocalie in general subwooferul.
Configuratiile se pot regla din driverul placii de sunet, deci nu este o regula generala. In multe cazuri poti schimba scopul unei mufe, in functie de necesitati.

1 răspuns:
| BlessMaster a răspuns:

Depinde cum o ssetezi. acele mufe sunt pentru sistem 5. 1 sau 7. 1 in care trebuie sa bagi center/subwofer front satelite si miror satelite.