| VreauMiere a întrebat:

La ce trebuie sa fiu atenta cand schimb piese la pc? Se poate arde daca nu pun piese compatibile? De exemplu, sursa este de mai multe feluri sau se potriveste orice sursa pe orice pc?

3 răspunsuri:
| mihaiwz98 a răspuns:

Cand cumperi piese pc in primul rand trebuie sa fi atent la sursa.Mai demult intr-adevar o sursa slaba iti putea arde piesele dar acum in prezent majoritatea surselor au protectie.Nu ti se vor mai arde piesele dar vor fi limitate de puterea sursei, deci nu vor functiona la capacitate normala.Tot la sursa ar trebui sa fi atenta si la conectori.Ar trebui sa mai fi atenta si la placa de baza sa aiba acelasi soclu(socket) cu procesorul pentru ca altfel nu vor fi compatibile

| EnvyU a răspuns:

Sunt cam multe chestii la care trebuie sa fi atenta, depinde ce vrei sa schimbi, cauta pe google, in principal sunt putine piese de schimbat, ram, sursa, placa de baza, placa video, procesor, hdd si cdrom. Totul porneste de la placa de baza, pentru ca pe aia intra tot, trebuie sa ai grija ce socket are la procesor ca sa iti iei un procesor cu acelasi socket, trebuie sa cauti pe net sa vezi cpu support ca nu conteaza sa fie doar socketu la fel, trebuie si placa sa suporte acel cpu. Ramii trebuie sa ai grija ce DDR sunt, anumite placi suport doar dd1 altele doar dd2 altele doar ddr3. Placa video conteaza doar daca ai placa de baza cu socket pci express sau agp, in rest aia poti sa o schimbi fara probleme. Sursa conteaza sa fie una buna sa nu bagi piese puternice si sursa sa fie o pocnitoare ca se arde imediat. Daca ai intrebari poti sa le pui aici ca te ajuta lumea, sau cauti pe google ce ai nevoie, gasesti usor.

| BalaurulRoman a răspuns:

Daca piesele nu sunt compatibile nu se ard, de exemplu daca placa de baza nu iti suporta procesorul calculatorul nu porneste, daca sursa este prea slaba si placa video consuma mai mult nu va putea sa o alimenteze