| cosmin986522 a întrebat:

La GPS-ul pe telefon imi arata precizia de (+, -) 5m.Ce inseamna asta?

10 răspunsuri:
| LTAA a răspuns:

Marja de eroare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca GPS-ul are o marja de eroare cuprinsa intre plus 5 metri si minus 5 metri, deci distanta poate fi mai mica cu maxim 5 metri, si mai mare cu maxim 5 metri.

| cosmin986522 explică (pentru anonim_4396):

Eroarea e la distanta sau la viteza? sper ca ma poti ajuta

| Alexe_Adrian_1989 a răspuns (pentru cosmin986522):

Pozitionare in spatiu (distanta)

| anonim_4396 a răspuns (pentru cosmin986522):

Daca scrie doar metri, inseamna ca marja de eroare este la pozitionare. Distanta poate fi parcursa cu plus 5 metri mai departe (+ 5m) sau cu minus 5 metri mai aproape (- 5m), ceea ce inseamna marja de eroare a pozitionarii.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

De cand se masoara viteza in metri?

| anonim_4396 a răspuns (pentru K0sti):

Era vorba de masurarea vitezei in m/s (metri pe secunda), nu km/h.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa scrie aici? "La GPS-ul pe telefon imi arata precizia de (+, -) 5m"

| anonim_4396 a răspuns (pentru K0sti):

In loc sa ma contrazici pe mine, raspunde-i tu omului ce inseamna, ca vad ca te dai inteligent.

| CristianPreda a răspuns:

Adica tu poti sa fii mai aproape sau mai departe cu 5 metri de destinatie.