| valentinaa a întrebat:

La restart nu mai se incarca windows-ul xp, am ecranul negru si imi apare doar mouse-ul, inclusiv si in safemode. nu vreau sa reinstalez windowsul, nu stiu cum sa fac, help.

10 răspunsuri:
| asko a răspuns:

Mai incearca un cd cu windows bootabil si un repair sa vezi daca mai misca ceva
daca nu un knoppix sau un live cd cu ubuntu, cu o suita de aplicatii sa testezi, sa devirusezi, etc

| antonius74 a răspuns:

Incearca varianta asta: cand se deschide, apasa repede pe DEL si intra in BIOS, acolo cauta optiunea Set default settings (sau ceva de genul) si salveaza. daca nu merge, nu ai din pacate alta varianta decat sa-ti reinstalezi windowsul. Nu te teme, du-te la o firma si iti salveaza ei si datelewinking

| costyn162 a răspuns:

E clar...iti cade windowsul si nu ai alta optiune decat sa il reinstalezi.

| Mixed a răspuns:

Nu ai alta optiune...straight face trebuie sa instalezi windows-ul...straight face din pacate ...probabil nu l-ai mai formtat de mult .sau e vreun virus...
bafta :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un mic sfat in caz daca reinstalezi windosul. Cand apar acele patru sau doua variante de formatare, alege sa formatezi cu varianta NTFS fara sa contina o paranteza si in ea sa scrie
quick. Deci alege varianta fara "( quick )" ci varianta care spune doar NTFS. O sa dureze mai mult formatarea dar o sa-ti formateze partitiile mai bine si reduci riscul de a avea erori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pare ca e un virus. am si eu 4 calc in retea cu aceleasi simptome

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E virus
5 calculatoare in 24 de ore toate cu antivirus free

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un nou virus, nu pot sa-ti spun nimic concret despre el, decit ca am intilnit in ultimele 12 zile peste 50 de calculatoare cu acelasi simptom. Asadar nu poate fi o eroare de windows sau defect de HDD...nu ar fi atitea in acelasi timp. SOLUTIA: Boteaza cu un CD UBCD (google for it). Odata pornit windowsul live, suprascrie fisierele "explorer. exe" din Windows si "msgina. dll, winlogon. exe si userinit. exe" din System 32 cu cele ale windozului live. Apoi porneste "Registry restore wizard" din meniul Programs al UBCD-ului si restaureaza windowsul la o data preferabil cu vreo 2 zile anterioara infectarii. Dai restart si totul revine la normal. Daca ai ghinionul sa nu fi avut System restore activat...nasol...Solutia asta nu explica de loc cauza, dar rezolva efectul virusului.Probat de minim 50 de ori. Bafta multa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uau! deci asa ceva am si eu la desktop si am crezut ca a crapat pc-ul fiind mai vechi... precizez ca am antivirus cu licenta pe el -avira. Care ar fi solutia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am bootat de pe UBCD dar nu imi dau seama cum pornesc windows live ca sa copiez fisierele respective si nici meniu Programs nu vad la versiunea 411 a UBCD-ului