| Steaua11 a întrebat:

La sursa veche Serioux a PC-ului am urmatorii conectori: 1*20+4pin, 1*4+4pin, 1*PCI-E 6+2pin, 2 *Molex, 4*SATA iar la sursa noua Corsair 450 W, pe care vreau sa o achizitionez am Conectori 1 x 24 pin ATX, 2 x PCI 6 +2 pini, 1 x EPS/ATX12V 8-4 pini, 6 x SATA, 4 x SATA-PATA-PATA-FDD. INTREBARE: La sursa noua vad ca nu apare cablu de alimentare Molex? Pc ul are caracteristicile: Syst. Manuf. Asus, Proc. Intel Pentium CPU G3260 3.30 GHz(2CPUS), hard disk 1tb, Memory 6144 ram, NVIDIA GeForce GT730.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mufele "Molex" sunt destinate hdd-urilor de tip IDE (PATA), care sunt deja considerate "invechite".
Daca tot ai nevoie de asemenea conector, atunci ai 2 posibilitati:
1. Folosirea unui (cablu) adaptor /distribuitor SATA - Molex
2. Folosirea unei mufe Molex taiat (cu cablu) de la o sursa veche /defecta si conectarea (lipirea prin cositorire) la un cablu existent SATA. Dupa lipire, va trebui izolate bine conexiunile, cu mai multe straturi de banda izolatoare.