| anonimulll12345 a întrebat:

Laptopul are port HDMI este conectat la un monitor in port VGA prin cablu adaptor convertor desi monitorul are atat port HDMI cat si VGA, dar eu nu am cablu Hdmi - Hdmi
Daca cablul in sine e VGA dar atat laptopul cat si monitorul pot duce Hdmi oare eu pierd din calitatea imaginii?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Regula de baza spune ca orice trecere printr-un adaptor duce la pierdere a calitatii. sa iti zic in procente cat de mult asta nu stiu.
daca se vede bine nu ai de ce sa iti faci griji
VGA din cate stiu are si el un maxim de 1080p la 60 fps, deci poate sa se asemene foarte mult in calitate cu HDMI, nu 4k evident
Un cablu HDMI de 2 metri calitate buna este 30 de lei... de ce ai te-ai complica prin adaptor de la HDMI la VGA?

| mihai69 a răspuns:

Da.

| VoidEternal a răspuns:

Cumpără-ti un cablu hdmi. Sunt extrem de ieftine. Diferențele nu sunt chiar de la cer la pământ dar se observă totuși mai ales la video sau jocuri. Adaptoarele sunt oricum un punct de pierdere a semnalului, chiar dacă e insesizabil plus că au tendinta sa se strice.

| carevaescu a răspuns:

Da, dar insesizabil in cele mai multe cazuri. Ce monitor ai?

| KovacsB a răspuns:

Vga are transmisie analogica 640×480.
Daca ai dioptrii -30 nu pierzi nimic.