| IrinaAniri a întrebat:

Laptopurile cu windows 8 fara ecran tactil sunt bune de ceva? exista mari diferente intre windows 7 si windows 8? care e mai bun?

5 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Cica ar fi mai stabil Windows 8. In rest, totul tine de preferinte. Windows 8 are nistea features super tari, dar o interfata urata care mie nu-mi place, plus suport limitat pentru niste aplicatii pe care le folosesc eu des.

Iar laptopurile cu Windows 8 de ce sa nu fie bune? Poti sa instalezi tu ce sistem de operare vrei pe ele, nu sunt blocate cu Win8.
Totusi mai bine cumperi un laptop fara OS sau cu Linux, sunt cu 2-300 de lei mai ieftine in unele cazuri!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows 8 e mai bun doar ca trebuie sa te obisnuiesti cu interfata lui. Vezi tu, nu mai are acel meniu Start de unde cautai programe si opreai calculatorul. E schimbat in favoarea ecranelor tactile, indeosebi a tabletelor.
Dar te poti descurca daca iti place sa inveti ceva nou si nu esti o fire conservatoare.

| SonicAndrei a răspuns:

În general cele cu Windows 8 sunt mai bune, dar nu Windows-ul face un laptop mai bun ci componentele lui. Mie îmi place mai mult Windows 8 decât 7, dar mai mult pe ceva cu touch screen decât fără. Dacă nu ești obișnuit să intri în System Tools prin Start (e un exemplu) atunci lasă Windows 8 fiindcă e mai rapid, mai sigur și mai nou decât Windows 7. Totuși, dacă mi-aș decide eu sistemul de operare la laptop mi-aș pune Windows 7.

| HardCore7750 a răspuns:

Mie nu imi place windows 8, mai bine baga windows 7
O zi buna

| D3letrix a răspuns:

Da normal ca sunt bune laptopurile cu windows 8. Diferenta dintr w7 si w8 este una de design si putin de performanta zic eu.Il am de un an de zile si sunt multumit.