| ka2 a întrebat:

LCD sau plasma? Eu sunt de parere ca LCD este mult mai bun... astept raspuns + motiv

Răspuns Câştigător
| Krina a răspuns:

Pt necunoscuti ambele sunt ok.Insa monitoarele cu plasma deja devin de domeniul trecutului. Le depasesc puternic cele cu cristale lichide.
In general, pretul celor cu plasma este mai mic decat al celor cu cristale lichide.In Romania, in schimb, situatia sta exact invers, referitor la pret.
Ambele au o durata aproximativa de functinare de 100000 ore.Cunoscatorii spun ca plasmele ar fi net superioare datorita culorilor deosebite si contrastului, iar un aspect demn de luat in seama este unghiul de vizibilitate.
Ca si tehnologie, LCD-urile sunt mai noi. Ele vor revolutiona era TV-urilor si monitoarelor.Sunt abia la inceput si vor ajunge sa produca si la diagonale mai mari pe viitor, cu o rezolutie buna.

13 răspunsuri:
| sigmanet a răspuns:

LCD-ul este mai ieftin si cu un consum redus de energie. Plasma este pe punctul de a fi interzisa de UE pentru ca necesita un consum mare de energie.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Teoretic... plasma e mai buna. Culorile sunt mai vii, nu conteaza unghiul din care privesti... Dar... are nevoie de mai mult spatiu (are nevoie de ventilatie), consuma mai multa energie... Au evoluat destul de mult ambele tehnologii... Ca durata medie de viata au ajuns cam la acceasi timpi. Tu de ce crezi ca LCD-ul este "mult mai bun"?

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

LCD, raportul calitate pret e mai bun.

| anonim a răspuns:

O pàrere sincera? tubul catodic reda cel mai bine.si daca ai sa intrebi specialistii, crede-ma ca acelasi lucru iti va spune.mergi la un atelier de reparat televizoare, si intreba.sa nu te surprinda raspunsul. iar fiind vorba de cele doua, clar, plasma.

| anonim a răspuns:

@ka2
crede-ma ca sunt in domeniu si stiu ce spun.stii cum se face baleierea? stii ce inseamca LCD? stii ce inseamna plasma si cum este construita? crede-ma ca am reparat o multime la viata mea si stiu ce spun.insa tu ia-le cum vrei.

| ka2 explică:

Lcd-ul nu este mai ieftin... poate firma respectiva, dar nu este mai ieftin ca si tehnologie

| ka2 explică:

@emil : cand pui un film/dvd pe ecran mai mare sa vezi atunci claritate de dispare tot tubul ala laughing atunci sa-ti zica diferenta cei din servicewinking plasma consider ca a fost peste lcd pana acum un an sau 2, cand lcd au inceput sa scoata modele de contrast mare. Pentru ca un sfat ar fi: vedeti contrastul inainte sa cumparati un tv

| ka2 explică:

@emil... eu am crezut faza cu "tubul" ca e mai bun. Dar atunci cand vezi un film la calc/dvd este diferenta mare! Si eu diferenta aia vreau sa o simt, ci nu atunci cand vad stirile tv. In rest raman, la asta: lcd peste plasma (calitate/contrast/culori)

mlm
| mlm a răspuns:

LCD sint ca si tehnologie mult mai bune, asa mi-a zis un inginer electronist care a venit sa-mi repare plasma.

| andi a răspuns:

Fiecare dupa posibilitati...eu am ales lcd-ul pentru ca e mai ieftin, dar nu neaparat ce-i mai ieftin e mai bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai bune display-uri sunt cu LASER.
Ecranele LCD nu geneeaza lumina, ele numai filtreaza lumina provenita de la lampa (sau LED-uri), de aceea nu au o rata de contrast si de luminozitate foarte buna.
Plasmele folosesc celule cu gaze nobile, care atunci cand sunt ionizate, genereaza radiatie ultravioleta, aceasta radiatie este invisibila pentru ochiul uman, asa ca este convertita in radiatie vizibila prin folosirea unor luminofori. Cu toate ca Plasmele genereaza lumina (deci au contrast si luminozitate superoare LCD-urilor), ele genereaza si radiatii ultraviolete (care nu sunt tocmai benefice pentru ochi).

Ecranele Laser (ce vor fi lansate in cativa ani), folosesc 3 lasere (rosu, albastru, verde), acestea genereaza lumina numai in spectrul visibil, au rate de contrast si luminozitate infinit mai mari decat orice exista azi pe piata, si pot fi fabricate cam de orice dimensiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda, bine ca le-a cazut serverul si n-a intrat si comentariul asta. Il postez acum. Pe scurt, LCD sint de fapt LCD/TFT si au propria luminozitate. Fiecare pixel (punct) este format dintr-o celula care contine 3 tranzistori (cite unul pentru fiecare culoare din cele trei culori de baza). Intensitatea luminii emisa de acestia, polarizeaza cristalul lichid, stabilind nuanta culorii. In plus consumul de energie este cam la jumatate fata de plasma, deci este mai "ecologic" (inclusiv pentru buzunar). Desigur, noua tehnologie pe leduri este net superioara si va inlocui in cele din urma tubul, plasma si LCD-ul. Ofera o claritate a imaginii cu mult mai mare si are si un consum mai mic.

| ssh a răspuns:

Cateva sfaturi privind diferenta dintre PLASME si LCD-uri:

- Plasmele sunt un pic mai grele
- Plasmele ofera o calitate mai buna a imaginii, culorile sunt mai naturale, iar negrul este chiar negrul cu care suntem obisnuiti.
- Pe o plasma putem vizualiza bine imaginea din orice unghi al camerei.
- Plasmele sunt mai potrivite pentru camere nu foarte luminoase, sau unde putem modifica intensitatea luminii.
- Plasmele nu sunt alegerea cea mai buna daca cautam un televizor pentru jocuri video.

- LCD sunt perfecte pentru camere puternic luminate, culorile sunt vii si se vad ok
- LCD sunt mai economice din punct de vedere al consumului
- LCD sunt potrivite pentru jocuri video, pentru vizionari in format HD sau de pe calculator

- Ca si durata de viata, sunt asemanatoare, depinzand doar de producator. Preturile sunt de asemenea asemanatoare.(ceva mai scumpe plasmele).

Am gasit si un articol interesant pe tema asta: http://blog.avstore.ro/plasma-vs-lcd-vs-led-557/
Si un film mic pe aceeasi tema: http://www.youtube.com/watch?v=rzoFoy8W2dI

Sper sa va fie de folos pentru alegere.