| Wyorell7 a întrebat:

LENOVO B575e. Am instalat windows 7 peste 8, am sters toate partitiile apoi am facut 2 partitii, cand am facut-o pe prima s-a facut automat o partitie de 350MB "system"(dintre care doar 320MB erau liberi) eu am sters partitia aceasta. Si am instalat windows 7 pe o partitie de 40GB. S-a instalat tot normal apoi am facut restart si dupa restart a aparut "Boot device list". Orice optiune de boot as alege tot aici ramane. Pot doar intra in bios si atat.
Cum sa intru in windows, sau macar sa-l instalez din nou?
multumesc anticipat!

1 răspuns:
neluL
| neluL a răspuns:

Dar ce ai avut cu partitia de 350 MB? Era o avere in situatia in care ai Hard Disk de 320GB? Pe acea partitie care se creeaza automat (SYSTEM) se afla fisierele de boot. Instaleaza din nou!
Intra in BIOS! Pentru a intra in BIOS (restarteaza calculatorul) in functie de diferitele placi de baza se intra apasand una din tastele: Dell/Delete, F2, F1 sau F10, in cazul in care nu esti sigur poti sa le apesi si pe toate o data.
În BIOS, trebuie sa cauti întai optiunea Secure Boot pentru a o dezactiva. De obicei, aceasta optiune se gaseste în sectiunea Security. O setezi pe -> Disabled. Apoi cauta optiunea "UEFI boot mode" sau "Boot mode", unde trebuie sa dezactivezi bootarea UEFI prin alegerea optiunii CSM boot sau -> Legacy. Pe anumite BIOS-uri va aparea optiunea SATA mode: AHCI sau IDE (Compatible). Verifica ca setarea sa fie facuta pe AHCI pentru o performanta marita a hdd-ului din laptop.
Apoi te duci la meniul Boot si la Priority Boot alegi ca prima optiune CD/DVD sau CD Rom saustickul tau USB...cum se numeste (NU STIU DE PE CE INSTALEZI ), trebuie sa fie la nr 1 (il ridici cu tasta F6 )Dupa ce faci toate setarile click pe F10 ->salveaza setarile SAVE -> Exit.
Incepe instalarea windows-ului care decurge normal, ai un tutorial aici http://www.tutorialepc.ro/cum-se-instaleaza-windows-7.html Singurul lucru pe care trebuie sa-l faci cand ajungi la partitii este sa stergi TOATE partitiile (4-5 cate ai ) si apoi sa creezi altele de la zero, ajung doua, prima de minim 100 Gb si urmatoarea de cat ramane din Hard Disk sau poate fi impartit hardul in doua partitii egale.La partitionare se scrie dimensiunea in MB si nu in GB de exemplu prima partitie de 100 GB se scrie 102 400 (1GB = 1024 mb).
Cam asta e TOT!

Ps. e mica partitia de 40 GB pe care ai facut-o prima data. Ai 320 GB pe hard disk si partitia cu windows-ul o faci de 40! Prima partitie o faci de 100, restul nu conteaza cum si cate partitii mai faci.
ATENTIE! Cand faci prima partitie se creeaza automat inca o partitie de 100 MB pe care NU O STERGI pentru ca pe ea sunt fisierele de boot. De aceea nu mai porneste windows-ul tau!

Cu placere!