| Adrian4759 a întrebat:

Linux este un sistem de operare la fel cum e windows? ce ziceti daca l-as descarca, e bun de ceva? Driverele merg pe linux? Si care ar fi cerintele?

Răspuns Câştigător
| titi a răspuns:

Poti incerca Ubuntu 10.10, il poti downloada de aici http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download (e imaginea dvd-ului de instalare,dvd-ul il creezi cu Nero), are interfata grafica asemanatoare Windows-ului (totul in romana), multe utilitare integrate.Il am instalat independent pe un AMD 2600, 512 RAM, hard 20gB.Il poti instala si in paralel cu Windows-ul (tot pe pagina aia ai Ubuntu installer pentru Windows), practic folosesti 10-15 GB de pe hard si il instalezi ca sa te lamuresti despre ce-i vorba.Il poti dezinstala in cazul in care te dezamageste, exact ca orice program.Incearca,e o experienta interesanta.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cerintele minime:
300MHz
64Mb RAM
in jur de 2GB pentru instalare completa
Linux si windows nu se aseamana deloc! Probabil ai windows xp si ti-ar fi greu sa te obisnuiesti cu el, ti-as recomanda sa ramai la window.