| fl1py a întrebat:

Spuneti-mi va rog care sistem de operare este mai rapid windows sau linux?

10 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Linux este mai rapid si mai stabil insa sunt avantaje si dezavantaje la el. avatantajele ar mai fi ca virusii sunt mai putini pentru linux si trebuie sa fii foarte prost ca sa iei unu, cunoaste si partitii de windows (NTFS si FAT32), este gratis (ma rog unele distributii dar ubuntu care este cel mai cunoscut este gratis), are manager de aplicatii si majoritatea aplicatiilor sunt gratis si open-source. dezavantajele ar fi ca unele aplicatii se instaleaza din linie de comanda, driverele se gasesc mai greu, are o gramada de aplicatii gratis si bune insa nu sunt ca alea enterprise ca pentru windows.
eu recomand linuxul pentru servere insa pentru calculatoare personale ma fixez tot pe windows.

| Radu284 a răspuns:

Mai rapid la ce? Alocare de memorie? File system? Task switching?
Nu exista o diferenta semnificativa intre Windows (care Windows?) si Linux (care Linux?)

| CinevaNou a răspuns:

Cu ce te ajuta un sistem de operare rapid daca nu poti rula nimic pe el?

| Radu284 a răspuns (pentru CinevaNou):

La ce sistem de operare te referi?

| CinevaNou a răspuns (pentru Radu284):

Oricare. Depinde ce vrei sa faci pe el. Daca vrei server rapid si free alege linux, daca te intereseaza jocurile alege windows.
Daca il folosesti pentru net le poti instala pe amandoua si vezi singur diferenta.

| Radu284 a răspuns (pentru CinevaNou):

Mai citeste odata intrebarea mea please. La ce sistem de operare te referi cand zici ca nu poti rula nimic pe el.

| CinevaNou a răspuns (pentru Radu284):

La oricare! De aia zic ca depinde ce vrei sa faci pe el! E cam ridicola intrebarea din moment ce nu poti folosi aceleasi programe pe ambele! E ca si cum ai compara masini de curse cu masini de teren si ne intrebi care e mai buna cand de fapt nu zici pe unde vrei sa mergi cu ea.

| Radu284 a răspuns (pentru CinevaNou):

Pai tu ai zis "nimic", nu aplicatia dorita. In principiu, pe toate sistemele de operare poti sa folosesti o gramada de aplicatii, multe mergand pe aproape toate sistemele de operare.

| CinevaNou a răspuns (pentru Radu284):

In postul intial voiam sa zic ca trebuie sa fii tare inteligent sa-ti instalezi linux in speranta ca o sa-ti mearga jocurile de windows mai repede.

| Принцэса a răspuns:

Windous e bun eu de fapt am calculatoare si la toate am windous insa la nootbook am linex si merge foarte greu..Asta deja depinde de firma la LG linex merge rapid la el La Samsung nu merge e greu