| Ioanlazar a întrebat:

Load needed DLLs for Kernel. (please help)
Prima data cand a aparut eroarea a fost dupa ce am sters fisierele >temporare(run- %temp% si Temp).Din windows xp.(desi nu cred ca aceasta este cauza erorilor(sau da?). Am incercat sa fac un reboot la windows dar nici macar nu imi recunoaste cd-ul.( nu apare mesajul cu- press any key to boot from cd).Am facut si update la bios. Am schimbat ordinea de boot din bios si am incercat toate optiunile de bootare. Am incercat si sa fac boot de pe USB insa la fel, nu il recunoaste. Am citit articole pe internet care spuneau sa fac "recovery" la windows, dar nu pot din moment ce nu vede cd-ul. Trebuie sa mentionez ca este un laptop mai vechi(Assus cu Flappy disk).
Cand fac boot in safe mode imi apare asta:
\windows32\ntoskrnl.exe
\windows32\hal.dll
\windows32\KDCOM.dll
\windows32\BOOTVID.dll
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Banuiesc ca cd-ul bootabil l-ai folosit si cu alta ocazie si se poate confirma ca nu exista erori de bootare din cauza lui. Ma gandesc cumva ca si hardul ar putea fi sursa problemei si testul pe care l-as face eu ar fi cu un LiveCD. E un disc de pe care ruleaza un sistem de operare instalat pe acesta si prin care ai putea avea acces la hardul si partiile din notebook. Totodata, discul vine la pachet si cu softuri de scanare, testare, reparare sistem in caz ca depisteaza erori care fac inoperabil dispozitivul mobil (notebook). Asa ai putea testa si daca unitatea de citire are probleme. Daca la ea sunt cauzele erorii, precum spuneam, nu ai cum rezolva situatia decat schimband piesa (unitatea de citire). Eu am primit erori de bootare pe usb la un notebook, dar stiam ca hardul are probleme. De aceea spun ca la un service s-ar putea confirma care e cauza si ce e de facut.

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Incearca sa dai setarile Defaults sau optimizate din Bios, apoi verifici ordinea la Boot sa fie cd/dvd.
Odata ce optiunea de bootare a fost corect selectata, discul nu este recunoscut daca:
1. cd sau dvd-ul nu este bootabil.
2. unitatea de citire are probleme, si atunci inlocuiesti componenta sau apelezi la o unitate de citire externa, pe conectare usb.
Daca sistemul tau nu suporta bootarea de pe stick usb, oricat de bootabil ar fi memory stick-ul, sistemul de operare nu poate fi instalat astfel. In caz ca bootarea e posibila pe usb, pentru acuratetea operatiunilor, iti recomand Rufus, pentru a crea stick bootabil (m-am descurcat cu succes, datorita lui).

| Ioanlazar explică (pentru dannyel86):

Este posibil ca unitatea de citire sa aiba probleme (nu este notebook-ul meu).
Am incercat USB bootabil cu rufus insa imi apare eroarea aceea, nu face boot.
Si ordinea este setata cd/dvd. Este instalat windows-ul pe el, oare nu il pot sterge cumva?

| dannyel86 a răspuns (pentru Ioanlazar):

Banuiesc ca cd-ul bootabil l-ai folosit si cu alta ocazie si se poate confirma ca nu exista erori de bootare din cauza lui. Ma gandesc cumva ca si hardul ar putea fi sursa problemei si testul pe care l-as face eu ar fi cu un LiveCD. E un disc de pe care ruleaza un sistem de operare instalat pe acesta si prin care ai putea avea acces la hardul si partiile din notebook. Totodata, discul vine la pachet si cu softuri de scanare, testare, reparare sistem in caz ca depisteaza erori care fac inoperabil dispozitivul mobil (notebook). Asa ai putea testa si daca unitatea de citire are probleme. Daca la ea sunt cauzele erorii, precum spuneam, nu ai cum rezolva situatia decat schimband piesa (unitatea de citire). Eu am primit erori de bootare pe usb la un notebook, dar stiam ca hardul are probleme. De aceea spun ca la un service s-ar putea confirma care e cauza si ce e de facut.