| Zuzumilk26 a întrebat:

Care dintre aceste 2 laptopuri este mai bun? https://altex.ro/......PMY8305GD/ SAU https://altex.ro/......PMY8311GY/
Buget 700 de lei.

16 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Lasa timpeniile. Ambele sunt niste mizerii sinistre. Ia mai bine unul refurbished cu 2 ani garantie care stii ca e facut cu simt de raspundere. Vezi la PcHouse.ro ce gasesti, de exemplu.

| Nemessys a răspuns:

Ambele sunt niste petarde de care nu o sa fii multumit deloc, sau dupa 1 an deja gata deja incep sa apara probleme si sa se miste foarte greu.

Dar daca chiar nu iti permiti ceva mai bun si dispui doar de 700 de lei, atunci al2-lea.
Eu totusi iti recomand sa mai strangi bani si sa-ti iei unul bun pe care stii ca te poti baza.

| Trickster a răspuns:

Al doilea ar fi mai bun, dar cel mai bine este sa mai strângi niște bani și sa iei unul cât de cât ok

| Zuzumilk26 explică (pentru Trickster):

Acesta este bun?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Oh, da, ThinkPad-urile alea sunt LEGENDARE.

| Zuzumilk26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok. Atunci ala il iau.

| lalaura94 a răspuns:

Al doilea, evident. Oricum, amandoua sunt petarde.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru lalaura94):

Sa numesti un ThinkPad petarda e ca si cum ai zice ca un Porsche din 1960 e un jaf. Nu zic ca rup stilul ca performanta, insa sunt construite extrem de bine si foarte usor de reparat daca e cazul.

| lalaura94 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Conteaza performanta, ca nu e colectionar.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru lalaura94):

Hai mai, ca daca nu se joaca e ok. Eu inca folosesc un i3 2120 in desktopul de zi cu zi pe care fac multitasking de numa' numa' si, practic, imi cistig piinea. Nu fac editare video, ca in cazul respectiv mi-as fi facut upgrade de mult, insa chiar il muncesc si face fata cu brio. Bine, nici nu m-am zgircit la componentele esentiale pentru stabilitatea sistemului...

| lalaura94 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca-l ia sa faca bani, nu sa manance bani, toata admiratia, atunci e perfect ce vrea sa ia tongue

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru lalaura94):

Iegzact. Si eu am pus ochii pe un desktop de 250 RON perfect pentru ce am in cap pentru el - pus un Linux Mint (s-au lasat Ubuntu cu care vine pe el, irelevanta partea asta) si rulat 24/24 un program de link exchange si un browser care face acelasi lucru, dar pe un serviciu diferit. Ia uite si zi - nu isi merita asta cei doar 250 RON? https://www.pchouse.ro/......ished.html

| lalaura94 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E "steal", cum se zice.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru lalaura94):

Da, vind cei 4 GB de memorie si incarcatorul de la laptopul bulit pe care il am si nu mai am ce sa ii fac (deja i se facuse reballing anul trecut) si imi cumpar desktopul asta.winking