| alexmaf a întrebat:

M un virus ( pls ajutorr ) ---

1. Nu ma lasa Task Manager

2.Nu ma lasa comenzi run

3.Nu ma lasa in safe

4.Imi detecteaza toate prog. exe si fisiere din Windows CA FIIND VIRUS

5. Am avut nod32 l-am dat temporar dezactivat, virusu mi la activat si nu ma lasa sa-l dezinstalez

6. Nu ma lasa task manager, sau comenzi in run

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Încearcă în felul următor: descarcă şi instalează Malwarebytes' Anti-Malware, este gratuit şi îl găseşti pe site-ul oficial, este şi cu interfaţă în limba română. După instalare dai Actualizare şi apoi dai o scanare completă şi ştergi din Carantina viruşii găsiţi.
Dacă nu merge aşa va trebui să reinstalezi sistemul de operare. Succes şi numai bine!

| CM7YRE a răspuns:

Incearca kaspersky,instaleaza-l, scaneaza, si o sa scapi de unele probleme. daca nu merge reinstaleaza windows-ul.

| DaftPunk a răspuns:

Nu e nici un virus...Cn tea pacalit? rolling on the floor Ai uh windowsu` prea de *** si de aia. Daca e xp sp1 e cel mai de ***...

| 0000anonim0000 a răspuns:

Reinstaleaza windows-ul, e singura solutie, am patit si eu asa. La reinstalare ai in vedere sa formatezi tot drive-ul destinat partitiei de windows (C:/). Trebuie sa faci o instalare de la 0, pune-ti un windows genuine(nu te sfatuiesc la piratat, daaar...cauta si tu ceva genuine) si instaleaza Microsoft security essentials, mi se pare cel mai bun, update-urile de semnaturi ale virusilor sunt destul de dese, baza de date e mare. Spor la reinstalat. In stadiul asta chiar nu mai ai ce sa ii faci, in afara de a-ti salva toate datele de pe C:\. Succes! Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ti-a trebuit nod32 era evident, esti printre cei cu care ma intalesc in forumuri avand calculatorul virusat si majoritatea au nod32, avira ori avg, cu avast insa foarte rar, unu la cateva luni.

In fine, procedeaza asa:

Descarca pe Desktop Malwarebytes Anti-Malware http://www.besttechie.net/mbam/mbam-setup.exe
Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results.
La sfarsitul scanarii bifeaza toate casutele si apoi apasa pe remove.

Dupa devirusare, dezinstaleaza prastia aia de antivirus si ia ceva calumea.

| alexmaf explică:

Multi au zis cu reinstalarea
Nu are nici un efect