| cosmin23a a întrebat:

Ma costa bani sa imi deschid un site? Nu vreau de ala blog, vreau cu domeniu com sau ro. Ce limbaje de programare trebuie sa stiu?

8 răspunsuri:
| RaduHD a răspuns:

Poti folosi un domeniul .usa.cc (gratis) ( http://freeavailabledomains.com/en/ ) si un host gratis gen: 000Webhost sau Hostinger.(Ambele merg bine) Tutorial 000Webhost + legare la domeniu : http://www.youtube.com/watch?v=lv0750_QzFE

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te costa sa cumperi domeniul si sa inchiriezi un hosting.

daca vrei ceva simplu doar de prezentare iti ajunge html si css. vrei ceva dinamic si interactiv ai nevoie de php, mysql, js, ajax

| cosmin23a explică (pentru suntserios):

Dar sa-l fac eu de la zero, fara sa imi cumoar domeniu, nu pot?

| suntserios a răspuns (pentru cosmin23a):

Pai il faci de la zero, dar domeniu (si cand zic domeniu ma refer doar la nume) trebuie cumparat de la o autoritate autorizata sa faca treaba asta.

| cosmin23a explică (pentru suntserios):

Ok, am inteles

| KateMiddleton a răspuns:

Daca il faci singura-nu, daca te adresezi la un specialist costa in jur de 1500 de lei.

| GabyB94 a răspuns:

Vezi pe webnode.ro
il administrezi ca pe un blog (adica simplu si usor), dar arata ca un website

de administrat e drag-and-drop, deci nu trebuie sa stii niciun limbaj

domeniile trebuie cumparate si te costa in functie de ce extensie vrei (.com..net,.ro)

eu nu te-as sfatui sa iei domeniile gratuite gen.tk, pentru ca au o reputatie proasta din cauza unor site-uri cu virusi care aveau extensia asta

| mariuswox a răspuns:

Domeniul te costa cam 140-150 de RON, dupa care intri pe www.ucoz.ro si iti faci cont acolo. uCoz e probabil cel mai simplu sistem prin care poti sa-ti creezi un Site sau blog GRATUIT!